Fundamentem organizacji państwa jest Konstytucja

konstytucjaNa 2 kwietnia 2017 r. przypadło 20-lecie uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucji RP, zatwierdzonej następnie przez referendum ogólnonarodowe. Jest zatem okazja, aby przypomnieć niektóre istotne okoliczności towarzyszące pracom nad projektem Konstytucji.

Wobec wypowiedzi niektórych polityków o potrzebie głębokich zmian w Konstytucji, a nawet uchwalenia nowej, przypomnę kilka zdań z mojego końcowego wystąpienia, jako przewodniczącego ZN po uchwaleniu Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1994 r.:

Panie i Panowie! (…) Oddajemy w ręce narodu tę Konstytucję z przekonaniem, że jest to akt nowoczesny, w prawidłowy sposób regulujący stosunki ustrojowe w Rzeczypospolitej. Jest to zarazem akt, w którym znalazły wyraz zarówno uniwersalne tendencje współczesnego konstytucjonalizmu, decentralizacji zarządzania sprawami publicznymi i samorządności, podziału i równowagi władz, poszanowaniu dla prawa międzynarodowego, pluralizmu, ochrony własności i pracy, ochrony wolności gospodarowania, gwarancji dla praw mniejszości oraz idee uznawane przez pokolenia drogie i bliskie naszemu narodowi. Uchwalona przed chwilą Konstytucja odwołuje się do tysiącletniej historii narodu polskiego, do jego tożsamości i chrześcijańskiej tradycji, wyraża ciągłość naszej państwowości.

Józef Zych


Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar

Zamów prenumeratę: http://zielonysztandar.com.pl/prenumerata/

 

 

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły