Dobra emerytura już po 40 latach pracy

Aż 76 proc. Polaków uważa, że przejście na emeryturę powinno zależeć od stażu pracy. Dlatego wsłuchując się w głos społeczny, ludowcy już w poprzedniej kadencji Sejmu złożyli projekt ustawy pozwalający przejść na emeryturę po 40 latach pracy. Niestety, pod koniec listopada 2015 r. Sejm projekt odrzucił na wniosek Nowoczesnej. Platforma Obywatelska i klub Kukiz’15 wsparły inicjatywę. PiS wstrzymało się od głosu, co faktycznie storpedowało projekt.

Ludowcy nie złożyli jednak broni. Postanowili, że złożą swój projekt umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach pracy jako projekt obywatelski. – Każdy z nas powinien mieć wybór, kiedy przejdzie na emeryturę. Dlatego proponujemy, by ważniejsza od osiągnięcia wieku emerytalnego była liczba przepracowanych lat – podkreśla lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

Projekt PSL niesie wiele pozytywnych zmian. Skorzysta każdy, kto w młodym wieku rozpoczyna pracę, np. piekarz, ślusarz i każdy inny rzemieślnik, a także rolnicy. Jeżeli ktoś zaczął pracę mając 17 lat, będzie mógł przejść na emeryturę już po ukończeniu 57. roku życia. To aż o 8 lat szybciej niż dotychczas. Zyskają również rodzice opiekujący się dziećmi, gdyż urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy będą traktowane jak praca zawodowa.

Cieszy, że inicjatywa PSL spotkała się z przychylnością i wsparciem tak wielu środowisk.
– Możliwość przejścia na emeryturę po latach ciężkiej pracy to prawo, na które czeka wielu Polaków. Brak zgody na to rozwiązanie jest pozbawianiem seniorów środków, które im się należą – zaznacza Jan Guz, przewodniczący OPZZ. Co istotne i wymowne, w to przedsięwzięcie angażują się uznane organizacje młodzieżowe. Projekt wspiera Forum Młodych Ludowców na czele z jego prezesem Tomaszem Pilawką oraz Związek Młodzieży Wiejskiej. – Sztywny ustawowy wiek emerytalny najbardziej uderza w ciężko pracujących Polaków. Oni karierę zawodową zaczynają często w bardzo młodym wieku. Nie można ich zmuszać do pracy przez 45 czy 50 lat. To nieludzkie! – podkreśla Dariusz Suszyński, prezes ZMW.

Teraz trzeba jak najszybciej zebrać co najmniej 100 tys. podpisów, by obywatelski projekt ustawy emerytalnej trafił pod obrady Sejmu. To będzie wielki test dla partii politycznych na wrażliwość społeczną. Jeżeli PiS nie poprze tego projektu, będzie to znaczyło, że sprzeniewierzyło się polskiemu społeczeństwu, a przedwyborcze obietnice tej partii były kłamstwami.

Przyłącz się do wielkiej ogólnopolskiej akcji Dobra emerytura. Twój głos się liczy.

Robert Matejuk 

Odwiedź stronę internetową: http://www.dobraemerytura.info/


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …