Nowe otwarcie w dialogu społecznym

Prezydent RP Andrzej Duda powołał członków Rady Dialogu Społecznego. Nominacje odebrali przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców oraz rządu.

– Rada Dialogu Społecznego to nowe otwarcie w dialogu społecznym, zastąpi komisję trójstronną. To najbardziej innowacyjna ustawa o dialogu społecznym w Europie, która wzmacnia pozycję związków zawodowych i organizacji pracodawców, która daje szansę na pełną partycypację społeczną, szansę nie tylko na opiniowanie ustaw, ale także na tworzenie własnych, nowych pomysłów i przedstawianie ich Radzie Ministrów – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Dzisiaj Prezydent RP Andrzej Duda powołał członków Rady Dialogu Społecznego. W Radzie, która zastąpi komisję trójstronną, będzie zasiadać 59 osób. Oprócz związków zawodowych w Radzie zasiadać będą przedstawiciele pracodawców i rządu. Swojego przedstawiciela z głosem doradczym będzie miał także prezydent, oraz prezesi NBP i GUS.

Strona pracowników i pracodawców Rady będzie miała możliwość przygotowywania projektów aktów prawnych, składania wniosków o przeprowadzenie wysłuchania publicznego i zapytań do właściwych ministrów oraz możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego. W ustawie określono także zasady głosowania w ramach stron Rady i nad wspólnymi opiniami.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły