Historia mistrzynią życia

Sejm Rzeczypospolitej Polski na posiedzeniu 5 grudnia 2014 r. głosami 400 za, przy 1 sprzeciwie i 5 wstrzymujących się ustanowił rok 2015 Rokiem Jana Długosza (również św. Jana Pawła II). – Niewątpliwie przypadł nam, jako parlamentarzystom, zaszczyt możliwości uczczenia 600 rocznicy urodzin Jana Długosza – mówił poseł, sprawozdawca Artur Bromera z Polskiego Stronnictwa Ludowego, które wraz z Solidarną Polską wniosło pod obrady Sejmu projekt uchwały.

Kanonik krakowski

Związane z 600 rocznicą urodzin Jana Długosza uroczystości rozpoczęły się w czerwcu br. w niewielkiej podczęstochowskiej wsi Nowa Brzeźnica, gdzie 1 grudnia 1415 roku przyszedł na świat przyszły biskup, heraldyk i historyk. Murowany kasztel dla starostów brzeźnickich kazał tu wznieść Kazimierz Wielki. Ślady po tej budowli znajdujące się pomiędzy przykościelnym cmentarzem a rzeką otoczone są dziś staranną opieką. Ojcem Jana Długosza był Jan Długosz z Niedzielska herbu Wieniawa, starosta nowokorczyński i brzeźnicki, zaś matką – Beata z Borowna. Małżeństwo to miało 12 dzieci, w tym trzech Janów.

Po ukończeniu szkoły parafialnej w Nowym Korczynie, gdzie ojciec był starostą, przyszły historyk Jan studiował przez trzy lata na Akademii Krakowskiej. Nie uzyskał jednak żadnego stopnia uniwersyteckiego, ale jako notariusz publiczny trafił na dwór biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Szara eminencja polskiego dworu królewskiego Jagiellonów, jaką był wówczas Zbigniew Oleśnicki, dostrzegłszy zdolności i ambicje młodego kleryka i otoczył go szczególną pieczą. Długosz w służbie biskupa krakowskiego odbył szereg dyplomatycznych podróży, m.in. do Włoch, Wiednia, na Węgry, dotarł nawet do Jerozolimy.

„Był Jan Długosz statury rosłej, i kompleksyi suchej, nosa pociągłego i orlego, oczy u niego żywe, mowa szepcąca, lubo ten defekt staraniem swojem w sobie poprawił, dowcip piękny, w obyczajach miły, i sam mądry, i w ludziach uczonych kochający się” – pisał Kacper Niesiecki w swoim „Herbarzu Polskim” (1839 r.). Swoje zainteresowanie dziejami przeszłymi Długosz tak określił: „Historia jest mistrzynią życia, która naucza cnoty i drogę do niej wskazuje”.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-28-pazdziernika-3-listopada


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły