Podczas samorządowej konwencji programowej podpisano Kontrakt dla Polski lokalnej. Jest on zobowiązaniem do wspierania rozwoju kraju za wielkim miastem i poprawy życia jego mieszkańców. Podpisy pod Kontraktem złożyli liderzy PSL.
W kampanii wyborczej niemal w ogóle nie mówi się o samorządach. A to one zmieniają Polskę lokalną. Są najbliżej obywateli. To, że lepiej żyje się ludziom w gminach czy w miastach, jest efektem przekazania władzy samorządom. Niepokoić mogą zapowiedzi wzmocnienia instytucji centralnych, bo to może oznaczać wstrzymanie decentralizacji zarządzania krajem i kontrolę na funkcjonowaniem Polski lokalnej. – Nie możemy pozwolić na demontaż ustroju samorządowego. Tym mogą się skończyć korekty podziału administracyjnego kraju. A Polska zaczyna się w gminach, powiatach. Tu rozwiązuje się najważniejsze dla ludzi problemy. Samorządy są władzą pierwszego kontaktu. Jeśli wójt czy burmistrz nie spełniają oczekiwań mieszkańców, nie zostaną ponownie wybrani. Władze lokalne dobrze wywiązują się z nałożonych na nie zadań. Należy je wzmacniać, a nie osłabiać – powiedział Piotr Zgorzelski, przewodniczący komisji ds. samorządu terytorialnego i polityki regionalnej VII kadencji Sejmu podczas samorządowej konwencji programowej PSL.
Jak ważną rolę odgrywają samorządy dla rozwoju kraju, mówili przedstawiciele korporacji samorządowych. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, wiceprezes Związku Województw podkreślił, że w swojej 120 historii PSL zawsze związane było z losem małych wspólnot. Solidarność, sprawiedliwość, pomocniczość są to wartości, którymi kierują się ludowcy. Zdobyczą wolnej Polski jest nie tylko budowa demokratycznej ojczyzny, ale i państwa obywatelskiego w każdej gminie i sołectwie, a od 16 lat w każdym powiecie i województwie. Dzięki samorządom zmniejsza się dystans między małymi miejscowościami a dużymi miastami. System samorządowy wymaga uporządkowania prawnego jak i kierowania pieniędzy tam, gdzie realizowane są zadania. – W UE nie ma miejsca na słabe regiony. A do tego mogą doprowadzić zapowiedzi utworzenia nowych województw. Jest to cyniczna gra wyborcza. Stwarza się ludziom nadzieję, że dzięki temu poprawi ich byt. Zamiast wytyczać nowe granice województw, należy zadbać, by kraj rozwijał się równomiernie. Możemy zagwarantować, że nadal będziemy wspierać te działania – zapewnił Adam Struzik.
Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-21-27-pazdziernika