W Międzyzdrojach o polityce rolnej

17-18 września w Międzyzdrojach odbyła się konferencja pt. „Przyszłość obszarów wiejskich w Europie”. W panelach dyskusyjnych udział wzięli m.in. Phil Hogan, obecny komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, a także byli komisarze UE: Franz Fischler (w latach 1995-2004), Ray MacSharry (1989-1993) oraz Dacian Ciolos (2010-2014). W takim składzie po raz pierwszy odwiedzili Polskę!

W konferencji udział wzięli także m.in. były premier, a obecnie przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP prof. Jerzy Buzek, minister rolnictwa Marek Sawicki, minister rolnictwa Ukrainy Oleksiy Pavlenko, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, posłowie, senatorowie, samorządowcy. Pobyt tych gości w Międzyzdrojach i udział w konferencji na temat przyszłości obszarów wiejskich w Europie związany był z jubileuszem 25-lecia działalności Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Przypomnijmy: Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej została powołana w 1990 roku w wyniku umowy pomiędzy rządem polskim, a Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Bezpośredni nadzór nad działaniami EFRWP, przez pierwsze lata jej istnienia, pełniła właśnie Komisja Europejska. – Przez ostatnie ćwierć wieku bardzo wiele zmieniło się na polskiej wsi, można nawet stwierdzić, że transformacja roku 1989 gruntownie ją przebudowała. 25 lat temu Polska była importerem żywności, a Fundusz powstał ze środków uzyskanych ze sprzedaży pomocy żywnościowej z Zachodu. Dziś jesteśmy jednym z największych eksporterów żywności w Europie, ten eksport to ponad 21 miliardów euro zysku. Postęp naszego kraju jest więc niewyobrażalny. Doskonale pamiętam początki tego procesu – chodzi mi o telefonizację wsi. Przy wsparciu Funduszu powstało w owym czasie 250 000 nowych przyłączeń. To była rewolucja – przypominał Artur Balazs, były minister rolnictwa, a obecnie prezes Kapituły Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. – Już od ponad 25 lat pomagamy zmienić wizerunek polskiej wsi. Przez ten czas, dzięki programom naszej Fundacji, powstało wiele nowych szkół i setki kilometrów dróg wiejskich, tysiące gospodarstw zostało podłączonych do sieci gazowej, a lokalni pracodawcy zaczęli tworzyć w swoich firmach nowe miejsca pracy. Z biegiem czasu zaczęliśmy również prowadzić działania społeczne i edukacyjne, które stwarzają mieszkańcom z terenów wiejskich możliwość skorzystania z zupełnie nowych formy aktywności – wyliczał z kolei Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W czwartek, 17 września – uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia istnienia Fundacji EFRWP uwieńczył niezwykły koncert jazzowy. Udział w nim wzięli światowa gwiazda jazzu Deborah Brown oraz zespół Sylwester Ostrowski Band wraz z młodymi wokalistami pochodzącymi z terenów wiejskich, uczestnikami warsztatów wokalnych „Jazzmania”.

   Drugi dzień był miejscem szerszej dyskusji na temat kierunków unijnej polityki rolnej oraz przyszłości obszarów wiejskich. Obecny komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan oceniał, że głównym zadaniem przed jakim stoją kreatorzy i realizatorzy unijnej polityki rolnej jest tworzenie atrakcyjnych miejsc pracy na szeroko rozumianych obszarach wiejskich. – Naszą misją jest zapewnienie dobrych miejsc pracy w obszarach wiejskich. Kompensacja spadku miejsc pracy w rolnictwie i w innych branżach, budowa klastrów w lokalnych społecznościach i powstawanie lokalnych centrów usług – mówił. – Teraz ludzie na wsi chcą żyć na takim samym poziomie jak ci w mieście. To zupełnie zrozumiałe – wtórował mu były komisarz Ray MacSharry. – Dlatego UE zawsze dążyła do tego, by zachęcać ludność wiejską do pozostawania w obszarach wiejskich, stąd nacisk na rozwój infrastruktury tych terenów – dodawał. Według b. komisarza rolnego Daciana Ciolosa, przykład Polski oznacza, że warto wspierać przemiany w rejonach, które kiedyś były pod radzieckim wpływem. Jego zdaniem Polska nie powinna jednak popadać w skrajny optymizm. Nadal pozostaje wiele do zrobienia. Według Ciolosa polskie rolnictwo musi stać się jeszcze bardziej efektywne. – Nie skupiajcie się jednak na żądaniach coraz to większych dopłat, lecz podnoście efektywność – radził. – Tak, zdecydowanie należy stawiać na efektywność. Trzeba obniżać koszty produkcji i myśleć o wspieraniu całego łańcucha „od pola do stołu”. Mam tu na myśli zwłaszcza przetwórstwo. W rolnictwie jest sporo miejsca do wprowadzania innowacji – przekonywał inny były komisarz Franz Fischler. Poprawie efektywności całej polityki rolnej ma służyć także zmniejszenie biurokracji, która narosła wokół tej dziedziny europejskiej polityki. Według obecnego komisarza UE ds. rolnictwa Phila Hogana, konieczny jest w społecznościach lokalnych łatwiejszy dostęp do informacji o unijnej polityce rolnej, a także o formach oferowanej pomocy lokalnym przedsiębiorcom.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-23-29-wrzesnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły