Cel – zasiłek w europie zachodniej

Dla mieszkańców Azji i Afryki, Europa kojarzy się z dobrobytem, który nie jest osiągalny dla przeciętego człowieka z tamtych terenów. Nawet dobra pensja w Egipcie czy Syrii, jest kilka razy niższa od przeciętnych zarobków w Polsce, nie mówiąc o Wielkiej Brytanii czy Niemczech, dlatego setki tysięcy Azjatów i Afrykańczyków porzuca swoje domy, by dostać się do raju jakim jest dla nich Europa.

Nikt nie jest wstanie określić, ilu w tym momencie imigrantów chce dostać się do Europy. Szef węgierskiej dyplomacji – Péter Szijjártó – twierdzi, że może to być nawet 35 milionów ludzi. Jeśli to prawda, to nasz kontynent stanął przed największym kryzysem od czasów zakończenia drugiej wojny światowej. Unia Europejska nie jest wstanie przyjąć tyle osób, jednak wielu przywódców europejskich próbuje nie dostrzegać zagrożenia. Kanclerz Niemiec Angela Merkel, wielokrotnie apelowała, że nasz kontynent musi sprostać wyzwaniu i przyjąć wszystkich uchodźców.

Uchodźca czy imigrant 

Uchodźca według definicji to osoba, która musiała opuścić teren na którym mieszkała, ze względu na zagrożenie życia, zdrowia, bądź wolności. Jeśli UE graniczyłaby z Syrią czy Irakiem, to niemal każda osoba, która pochodziłaby z tamtych terenów musiałaby być uznana za uchodźcę i otrzymać od nas pomoc. Jednak Irakijczycy i Syryjczycy nie przybywają do nas bezpośrednio ze swoich ogarniętych konfliktem krajów. Oni przyjeżdżają z Turcji, gdzie nie zagrażało im nic poza biedą – trudno przyznać im zatem miano uchodźców. Ponadto duża część nie myśli o powrocie do kraju, nawet gdy wojna się skończy. Oni nie chcą przeczekać trudnych czasów, oni chcą mieszkać w Europie, a konkretnie w Niemczech. Wybór kraju nie jest przypadkowy. To tam są najwyższe świadczenia socjalne. To, co dla naszego zachodniego sąsiada stanowi absolutne minimum, jakie należy przyznać osobie w trudnej sytuacji – dla mieszkańca Azji czy Afryki jest majątkiem, dla którego warto zaryzykować życie.

Na co może liczyć uchodźca w Niemczech

Przed wojną w Syrii, pracownik serwisu telefonów komórkowych mógł liczyć na pensję w wysokości 20 tysięcy funtów syryjskich miesięcznie. O takiej osobie można było powiedzieć, że zarabia dobrze. W przeliczeniu było to około 95 euro.

Tymczasem po dotarciu do Niemiec, każdy uchodźca otrzymuje za nic o wiele więcej pieniędzy. Osoby samotne dostają 143 euro na miesiąc, osoby dorosłe prowadzące wspólne gospodarstwo domowe – po 129 euro na osobę. Na każdą dodatkową osobę w rodzinie przypada 113 euro.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-23-29-wrzesnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły