Wakacje to czas wypoczynku i radosnych zabaw, ale również nasilonych prac polowych na wsi. Dzieci rolników mają wtedy wakacje i najczęściej przebywają w miejscu zamieszkania. Mają dużo wolnego czasu i setki nie zawsze dobrych pomysłów, jak go spędzić. To właśnie wtedy dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem najmłodszych. Dlatego w tym okresie należy szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo.
Aby zapobiec nieszczęśliwym zdarzeniom, rodzice powinni dużo rozmawiać ze swoimi dziećmi o grożących im niebezpieczeństwach oraz o pracach, których nie wolno im wykonywać w gospodarstwie. Warto także nauczyć dzieci, jak postąpić w razie zagrożenia i wytłumaczyć, w jakich sytuacjach korzystać z numerów alarmowych służb ratunkowych i gdzie można je szybko znaleźć. Bezpieczną praktyką jest wywieszenie kartki z tymi numerami obok telefonu.
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny, przede wszystkim należy oddzielić część mieszkalną gospodarstwa rolnego od produkcyjnej. Dzieci powinny mieć specjalnie wyznaczone miejsce do zabaw, z dala od budynków gospodarczych, maszyn i szlaków przepędzania zwierząt. Najlepiej, aby placyk był ogrodzony takim płotem, po którym maluchy nie będą mogły się wspinać. Dobrze byłoby, aby plac zabaw znajdował się w miejscu zacienionym, w otoczeniu zieleni.
Mimo natłoku prac w gospodarstwie nigdy nie wolno zostawiać swoich pociech bez opieki dorosłych. Dzieci nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do tragedii.
Nie należy również wyznaczać dzieciom niebezpiecznych zadań. Powierzanie im lekkich czynności uczy szacunku do pracy oraz pozwala zdobyć cenne umiejętności. Nie wolno jednak pozwalać najmłodszym na uczestniczenie w pracach narażających je na wypadki czy urazy oraz przekraczających ich możliwości fizyczne lub psychiczne (np. ubój zwierząt). Dzieci nie powinny wykonywać prac związanych z obsługą maszyn rolniczych oraz obrządkiem zwierząt gospodarskich, uczestniczyć przy czynnościach z użyciem substancji chemicznych, a także w pracach związanych z nadmiernym obciążeniem układu kostno-stawowego, dużym hałasem, niedoświetleniem i zapyleniem powietrza pochodzenia roślinnego oraz obsługą zamkniętych zbiorników, szamb, silosów, gnojowników. Nie wolno im również pracować na wysokości, przy chorych zwierzętach oraz znajdować się w bliskiej odległości od …
Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-5-11-sierpnia