Rzeszów kolebką ruchu ludowego

W całym kraju członkowie i sympatycy PSL obchodzą 120-lecie historii ruchu ludowego. Szczególne znaczenie te uroczystości nabierają w Rzeszowie. 9 sierpnia członkowie PSL złożyli kwiaty pod tablicą na budynku, gdzie podjęto decyzję o utworzeniu ruchu ludowego. W dalszej części obchodów zebrani dyskutowali o historii i teraźniejszości ruchu.

120 lat od wydarzeń, które zapoczątkowały ruch ludowy pod tablicą na budynku, gdzie odbyło się zebranie założycielskie Stronnictwa Ludowego, kwiaty złożyli przedstawiciele PSL na czele z przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PSL Janem Burym posłowie PSL Mieczysław Kasprzak i Dariusz Dziadzio, wicewojewoda Grażyna Borek oraz radni klubu PSL  sejmiku województwa podkarpackiego. Na konferencji prasowej zwołanej przy tej okazji Bury przypomniał historię ruchu ludowego. Według niego także i wiele dokonań współczesnej Polski to zasługa polityków PSL. – Politycy PSL współtworzą rzeczywistość polityczną Polski w ostatnich 25 latach. Pełnili oni w tym czasie funkcje premiera, marszałków Sejmu i Senatu. Przez ten czas wspólnie budowaliśmy Polskę bezpieczniejszą, dostatniejszą i mądrzejszą – podkreślił Bury. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL pytany był przez dziennikarzy również o sprawy bieżące, m.in. o wrześniowe referendum i październikowe wybory. W kontekście wyborów ocenił, że PSL uzyska wynik dwucyfrowy.

Po złożeniu kwiatów członkowie PSL dyskutowali o historii i teraźniejszości tego ruchu w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Do zebranych dołączył m.in. przewodniczący Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim, europoseł Czesław Siekierski, a także były minister sprawiedliwości Aleksander Bentkowski. Wśród zebranych pojawił się również Władysław Frańczak (98 lat) – najstarszy ludowiec na Podkarpaciu. – Na dawnych sztandarach PSL, których nie brakuje w naszym regionie, jest napisane „Żywią i Bronią”. W ostatnich latach dopisujemy: „Żywią, Bronią i Gospodarują”. Dzisiaj jeśli jakaś gmina, powiat, miasto rozwija się …

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-19-25-sierpnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży online



Podobne artykuły