Krańce Polski

Co łączy plaże kurortu Jastrzębia Góra ze szczytem Opołonek w najmniej dostępnej części Bieszczadów? To samo, co zakola Odry pod Cedynią i Bugu w okolicach Horodła. To najdalej wysunięte według stron świata miejsca – krańce Polski.

Bieszczadzki róg

W prawym dolnym rogu mapy obszaru Polski wcina się ostrym klinem w dzikie, słabo zurbanizowane tereny Ukrainy i Słowacji. To tam, wśród łagodnych bieszczadzkich przełęczy, znajduje się szczyt Opołonek (1028 m n.p.m.), najdalej na południe wysunięte miejsce w naszym kraju. Oficjalnym tego znakiem jest znajdujący się na zalesionym szczycie słupek graniczny z numerem 215. Odkąd Bieszczadzki Park Narodowy zamknął dla ruchu turystycznego drogę od Przełęczy Bukowskiej do punktu widokowego w Siankach, legalne dojście na górskie siodło przed Opołonkiem możliwe jest tylko od strony ukraińskiej. Z Przełęczy Użockiej wiedzie tam wzdłuż granicy zielony szlak.

Kres kresów

Przed wiekami wielka Rzeczpospolita Jagiellonów (XIV-XVI w.) kończyła się kilkaset kilometrów za dzisiejszą wschodnią granicą. Obecnie krańce Polski wyznacza gmina Horodło, na obszarze której położona jest wieś Zosin, a za nią na zakolu Bugu znajduje się najdalej wysunięty na wschód punkt Polski. Kilometr za wsią przebiega międzypaństwowe drogowe przejście graniczne na Ukrainę: Zosin-Uściług. Z Hrubieszowa do Horodła przez Zosin prowadzi turystyczny Szlak Nadbużański.

Kraniec zachodni – Osinów Dolny

Na zachodzie Polski najdalej wysuniętym punktem naszego terytorium jest nadodrzańska wieś Osinów Dolny (woj. zachodniopomorskie), położona 5 km od Cedyni. Tu w 972 r. piastowski książę Mieszko I stoczył zwycięską bitwę z margrabią saskim Hodonem. Natomiast Osinów słynie z tego, że znajduje się tu istne „zagłębie fryzjerskie” – na 180 mieszkańców aż 120 zajmuje się fryzjerstwem. Stosunkowo niskie ceny tych usług przyciągają licznych klientów z Niemiec. Wieś ta znana jest też z popularnego wśród sąsiadów zza Odry targowiska.

Gwiazda Północy

Charakterystyczną latarnię morską, reprodukowaną na tysiącach widokówek, rozpozna każdy, kto kiedykolwiek był na przylądku Rozewie. Atlasy, mapy i przewodniki do XXI w. wskazywały, że znajduje się tu najdalej wysunięty na północ kraniec Polski. Patrząc jednak od latarni w stronę morza, zobaczymy plaże znanego kurortu Jastrzębia Góra, wysunięte o 120 m dalej na północ niż Rozewie. Symboliczny obelisk zwany Gwiazdą Północy, postawiony w 2000 r., wyznacza umownie najdalej wysunięty punkt Polski. Nieco dalej na północ, poniżej Gwiazdy Północy, już na plaży znajduje się ten właśnie punkt ekstremalny – najdalej wysunięty kraniec Polski.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-29-lipca-4-sierpnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły