W dniach 26 i 28 maja odbyło się kolejne posiedzenie parlamentarnej komisji ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Wśród poruszanych tematów znalazły się: rolnictwo ekologiczne, wdrażanie regulacji ochronnych w umowach stowarzyszeniowych między UE i Gruzją oraz między UE i Mołdawią, a także klonowanie zwierząt do celów hodowlanych (omawiane na wspólnych posiedzeniach komisji rolnictwa i komisji środowiska).
Przyjęliśmy sprawozdanie dotyczące współczynnika korygującego do płatności bezpośrednich w roku 2015 oraz trzy opinie: na temat budżetu na rok 2016, handlu produktami z fok oraz redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych. Jednym z ciekawszych punktów obrad była rozmowa z minister rolnictwa Brazylii, panią Kátią Abreu. Brazylijska minister odpowiadała na pytania dotyczące szerokiego spektrum zagadnień – od charakterystyki rolnictwa Brazylii i jego zmian na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, poprzez kwestie dotyczące organizmów genetycznie modyfikowanych, na tematyce odnoszącej się do biopaliw kończąc. Ten ostatni temat poruszyłem ja sam, pytając panią Abreu o ustosunkowanie się do zagadnienia dotyczącego czynnika pośredniej zmiany użytkowania gruntów (ILUC); wszak Brazylia przoduje w produkcji biopaliw, a produkcja ta często odbywa się kosztem wycinania lasów równikowych celem pozyskania miejsca pod uprawy. Według pani minister produkcja bioetanolu stanowi tylko część produkcji rolnej w jej kraju (7 mln z 236 mln ha), a w ubiegłym roku wylesianie zostało zahamowane. Podczas szczytu klimatycznego w Kopenhadze w 2009 r. Brazylia zobowiązała się do redukcji wylesiania swojego terytorium, a do dnia dzisiejszego osiągnęła już 70-proc. zmniejszenie tego procesu. – 10 lat temu wydawało się, że potencjalne zagrożenia, na jakie wskazują wskaźniki ekologiczne, są wyolbrzymione. Dziś posiadamy znacznie więcej informacji, dzięki którym podejmujemy właściwe działania – mówiła minister rolnictwa. Wielkie bogactwo przyrodnicze i dostęp do zasobów naturalnych niesie ze sobą dużą odpowiedzialność. Dlatego jako członkowie komisji rolnictwa cieszymy się z deklaracji pani Abreu o rozsądnym gospodarowaniu zasobami i uwzględnianiem w swych pracach zmian klimatycznych.
Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru: http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-17-23-czerwc