Mleko i owoce w szkole: posłowie za uczeniem dzieci zdrowych nawyków żywieniowych

Zdrowe nawyki żywieniowe kształtują się w dzieciństwie, dlatego UE i państwa członkowskie powinny robić i wydawać więcej, żeby zachęcić dzieci do jedzenia zdrowych lokalnych produktów. Aby zapewnić wprowadzenie lekcji zdrowego odżywiania się oraz mleka, owoców i warzyw do szkoły, 27.05.2015 r. parlament wniósł własne poprawki do przepisów, a następnie zatwierdził mandat negocjacyjny, który pozwoli posłom na ustalenie ich ostatecznej wersji podczas negocjacji z państwami członkowskimi UE.

 Więcej lekcji, większy wybór, sprawiedliwy rozdział funduszy

Parlament poparł plany połączenia rozdzielonych programów dystrybucji mleka oraz owoców i warzyw w szkołach.

Posłowie wprowadzili również zmiany w projekcie przepisów, w celu:

• Dodania produktów mlecznych o udowodnionym dobroczynnym działaniu na zdrowie dzieci, takich jak sery lub jogurty, do listy produktów dofinansowywanych przez UE (pod warunkiem, że nie zawierają dodatków smakowych, owoców, orzechów ani kakao), z naciskiem na produkty lokalne i regionalne.

• Zobowiązania państw członkowskich do przeznaczenia od 10 do 20 proc. funduszy UE na zajęcia edukacyjne promujące zdrowe nawyki żywieniowe oraz walkę z marnowaniem jedzenia, włącznie z wizytami w gospodarstwach oraz okazjonalną dystrybucją lokalnych produktów, jak przetworzone warzywa i owoce (jeśli nie zawierają one dodanego cukru, tłuszczu, soli, słodzików i sztucznych dodatków smakowych), miód, oliwki oraz suszone owoce.

• Przeznaczenia dodatkowych 20 mln euro rocznie na dofinansowanie rozdziału mleka i produktów mlecznych, co zwiększyłoby fundusze przeznaczane – w przeciągu roku – na mleko i produkty mleczne do 100 mln euro, przy budżecie na warzywa i owoce wynoszącym 150 mln euro.

• Sprawiedliwszego rozdziału funduszy pomiędzy państwami UE poprzez ustalenie dwóch podstawowych kryteriów: udziału dzieci w wieku 6-10 lat w populacji oraz stopnia rozwoju danego regionu w obrębie państwa członkowskiego. Poprzedni poziom funduszy będzie brany pod uwagę przez sześć lat działania programu i zostanie zbilansowany zgodnie z nową roczną wielkością pomocy UE przeznaczanej na każde dziecko.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru: http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-17-23-czerwc


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły