Siła inwestycji

Rozmowa z Piotrem Sęczkowskim, burmistrzem Poddębic

• Znajdujące się w centrum kraju Poddębice realizują szereg inwestycji, których wartość sięga wielu milionów złotych. Jak doszło do prowadzenia tak poważnych przedsięwzięć?

– Konsekwentnie stawiamy na nowoczesność. Od kilku lat obszarem działań inwestycyjnych poddębickiego samorządu jest nie tylko infrastruktura drogowa, czy wodno-kanalizacyjna, ale również turystyka i rekreacja. Gmina wykorzystuje także bogactwo z wnętrza ziemi, jakim są wody termalne. Nasze działania w dużym stopniu zależą od środków zewnętrznych, które skutecznie pozyskujemy.

• Na jakie zadania poddębicka gmina przeznacza pozyskane z zewnątrz pieniądze?

– Bardzo ważną inwestycją jest rewitalizacja centrum Poddębic, której koszt wynosi około 17 mln zł, z czego 12 mln zł stanowią fundusze zewnętrzne. Odnowiona część miasta jest naszą wizytówką. W ramach zadania powstało ledowe oświetlenie uliczne, zmodernizowane zostały chodniki i nawierzchnie ulic, wybudowano ścieżki rowerowe, pojawiła się kolorowa fontanna, a na bazie kościoła ewangelicko-augsburskiego utworzono Pijalnię Wód Termalnych i Teatr Integracji.

Prowadzona jest także rewitalizacja zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego oraz nabrzeża Neru, na terenie którego powstanie Ogród Zmysłów.

Przebudowywana i modernizowana jest infrastruktura wodno-kanalizacyjna.

Powstają nowe drogi. W ubiegłym roku dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych wybudowano blisko pięciokilometrowy odcinek z Feliksowa do Góry Bałdrzychowskiej. Wcześniej w ramach tego programu wspólnie z Gminą Dalików udało się wybudować drogę z Panaszewa do Lubochy, a w partnerstwie z gminą Zadzim drogę Pudłówek-Piotrów. Samodzielnie poddębicki samorząd wybudował zaś drogi: Bałdrzychów-Podgórcze-Malenie oraz Truskawiec-Krępa. W tym roku do powstałych ponad13 kilometrówprzybędą nowe.

Gmina wspiera także rozbudowę infrastruktury instytucji, pracujących na potrzeby mieszkańców. Przekazaliśmy działkę pod budowę nowej siedziby komendy powiatowej policji.

• Poddębice położone są na zasobach wód termalnych. W jaki sposób wykorzystywane jest naturalne bogactwo?

– Inwestycje związane z wykorzystaniem wód termalnych rozpoczęliśmy od budowy odwiertu geotermalnego, który kosztował 12 mln zł i otrzymał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z kolei wsparcie WFOŚiGW w Łodzi umożliwiło budowę wymiennikowni geotermalnej oraz sieci geotermalnej doprowadzającej ciepło do osiedli mieszkaniowych.

Dotychczas na budowę odwiertu, położenie sieci wraz z powstaniem wymiennikowni Gmina pozyskała 14 mln zł. W tym roku kolejna poddębicka kotłownia zmieni system grzewczy. Zamiast spalania gazu i zrębków drzewnych zacznie korzystać z ciepłej solanki dostarczanej z głębi ziemi.

W okresie letnim woda termalna zasila miejskie baseny. W 2013 r. z tej formy wypoczynku skorzystało ponad 30 tysięcy osób.

• Jak samorząd przyczynia się do rozwoju turystyki i rekreacji?

– Poddębice wykorzystując szansę, którą stworzyła Unia Europejska zaczęły inwestować własne, jak i unijne pieniądze w rekreację i turystykę. Przykładem projektu w tym zakresie jest Centrum Turystyki i Rekreacji w Byczynie.

W latach osiemdziesiątych w tej miejscowości istniało kąpielisko i łowisko, które teraz dzięki wsparciu środków zewnętrznych zmieniło się w nowoczesny kompleks i stało się bazą rekreacyjną skierowaną do mieszkańców, osób przyjezdnych, amatorów różnych dyscyplin sportowych, umożliwiającą aktywny wypoczynek nad wodą.

Na obszarze12 hapowstały sztuczne i naturalne boiska z krytymi trybunami do piłki nożnej oraz rugby, kort tenisowy, bieżnia lekkoatletyczna, boiska do koszykówki i siatkówki plażowej.

Dla wędkarzy utworzono miejsca do łowienia ryb i pomosty. Na terenie kompleksu znalazło się też miejsce na wodny ogród botaniczny.

Powstałą infrastrukturę dopełniają parkingi, plac zabaw dla dzieci, pomieszczenia administracyjno-gospodarcze z szatniami, salą konferencyjną i dydaktyczną.

Wartość inwestycji to 19 mln zł. Na realizację tego zadania otrzymaliśmy blisko 12 mln zł dofinansowania. Ministerstwo Sportu przyznało dotację w kwocie 1,7 mln zł, a Urząd Marszałkowski w Łodzi w wysokości 10 mln zł.

• Panie burmistrzu gromadzenie funduszy i prowadzenie tylu inwestycji wymaga dobrej organizacji. Na czyją pomoc może Pan liczyć?

– Moim zdaniem najważniejsze jest mieć wokół siebie kompetentnych ludzi i umieć nimi kierować. Dzięki dobremu przygotowaniu projektów i efektywnemu wdrażaniu w życie mogę liczyć na wsparcie ze strony władz wojewódzkich i centralnych. Najważniejsze i najtrudniejsze jest zdobycie środków. Gdyby nie wsparcie z zewnątrz przeprowadzenie gminnych inwestycji nie byłoby możliwe.

Serdeczne podziękowania pragnę złożyć Zarządowi Województwa Łódzkiego oraz posłom z naszego regionu: Andrzejowi Biernatowi i Mieczysławowi Łuczakowi.

Przychylność i pomoc tych osób, które wielokrotnie wspierały działania naszego samorządu, przyczyniły się do tego, że unijne środki spłynęły do Poddębic. Dzięki temu również można było rozpocząć inne inwestycje, które stanowią dopełnienie oferty turystycznej gminy.

Rozmawiał: Józef Bezak


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …