W Zarzeczu pamiętają o patronie szkoły – Wincentym Witosie

Obecnie w Polsce jest 64 szkoły noszące imię Wincentego Witosa. 27 to szkoły ponadgimnazjalne. Jedną z nich jest Zespół Szkół Rolniczych w Zarzeczu, który od 1986 r. nosi imię Wincentego Witosa.

31 października w ZSR w Zarzeczu odchodzono święto szkoły związane z patronem szkoły. Z okazji święta do ZSR przybyli m.in. starosta przeworski Zbigniew Kiszka, Bogusław Tkaczyk – dyrektor biura posła na Sejm RP Mieczysława Kasprzaka, wójt gminy Zarzecze Wiesław Kubicki, przewodniczący Rady Gminy Zarzecze i prezes Zarządu Powiatowego PSL w Przeworsku Izydor Pieniążek, ks. prałat Zenon Ruchlewicz, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz okolic. Gospodarzem spotkania w ZSR był dyrektor ZSR w Zarzeczu Bogusław Bąk. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św., następnie przeniesiono się do sali gimnastycznej ZSR, gdzie odbyła się część artystyczna i wystąpienia okolicznościowe, w których przypomniano m.in. zasługi Wincentego Witosa. – W okresie międzywojennym Witos był trzykrotnie powoływany na stanowisko premiera. Zawsze w trudnej sytuacji. Najtrudniej było w 1920 r., w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Gdy nikt nie chciał objąć władzy przyjechano do Witosa, prosić, by stanął na czele rządu. Bo wiedziano, że 70 proc. społeczeństwa to chłopi, i wiedziono, że tylko na wezwanie tego polityka chłopi ruszą bronić nowo powstałego państwa polskiego. I tak się stało – przypominał starosta przeworski Zbigniew Kiszka. List w imieniu posła Mieczysława Kasprzaka, który dodajmy jest absolwentem ZSR w Zarzeczu, odczytał Bogusław Tkaczyk, dyrektor jego biura poselskiego. – Uczniowie i nauczyciele ZSR im. W. Witosa jesteście spadkobiercami budowanej przez wiele lata tradycji tej szkoły. I na Was spoczywa obowiązek, aby te tradycje pielęgnować i rozwijać – możemy m.in. przeczytać w tym liście. Na dzisiejszej sytuacji ZSR i oświaty na terenie gminy skupił się wójt gminy Zarzecze Wiesław Kubicki, który podkreślał, że największym problemem jest niż demograficzny. Podał, że na przestrzeniu 10 lat liczba uczniów w gminie spadła z 1100 do poniżej 700. – A subwencja oświatowa wcale nie wzrosła, a spadła. A koszty szkół nie są niższe, bo takie same są koszty utrzymania klasy 30 osobowej, jak 17 osobowej – mówił wójt. W tej sytuacji, jak przyznawał, gmina musi szukać oszczędności i coraz więcej dopłacać do utrzymania szkół. Ten sam problem dotyczy szkół ponadgimnazjalnych, takich jak ZSR im. W. Witosa w Zarzeczu, która utrzymywana jest przez Starostwo Powiatowe.

W ZSR kiedyś uczyło się 700 uczniów, dziś jest to 1/3 tego stanu. I tutaj starosta Z. Kiszka również dopłaca do funkcjonowania szkoły. I za tą wyrozumiałość wójt Kubicki podziękował staroście. – W obecnej trudnej sytuacji, trzeba walczyć o ucznia, mocno promować szkołę. I to też robimy. ZSR został m.in. bardzo dobrze  zapromowana w czasie wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego – mówił też wójt.

Uroczystości święta szkoły nie wcale nie kończą się 31 października. – Takim zakończeniem jest wyjazd na Zaduszki Witosowe do Wierzchosławic. I tak będzie w tym roku, tam 10 listopada pojawi się delegacja z naszej szkoły – powiedział na zakończenie dyrektor ZSR Bogusław Bąk.

SP

Fot. Seweryn Pieniążek


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły