Razem dla Niepodległej

Było na co popatrzeć: przystojni żołnierze w galowych mundurach wszystkich formacji Wojska Polskiego, oddziały grup rekonstrukcyjnych w uniformach z okresu powstania styczniowego, powstania listopadowego, piechota Księstwa Warszawskiego i z czasów II wojny światowej, hufce konne, a nawet cykliści. Na czele drugiego już marszu „Razem dla Niepodległej” sunął zabytkowy czołg Renault FT 17, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Z każdym rokiem coraz więcej ludzi przychodzi nie tylko po to by oglądać ten spektakl, ale również po to by pokłonić się najwybitniejszym budowniczym suwerennej Polski.

W południe, 11 listopada 2013 r., przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentacji kombatantów i korpusu dyplomatycznego. Zaraz potem Bronisław Komorowski poprowadził z pl. Piłsudskiego pochód szlakiem pomników bohaterów narodowych, którego trasa wiodła przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie. Prezydentowi towarzyszyła Pierwsza Dama, prezes Rady Ministrów oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, prezydent Warszawy, przedstawiciele rządu, parlamentu, wojskowi, duchowni, kombatanci, harcerze, historyczne grupy rekonstrukcyjne. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna WP oraz Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.

Przed pomnikiem Stefana Kardynała Wyszyńskiego (ul. Krakowskie Przedmieście, przed kościołem Wizytek) prezydent i biskup polowy WP Józef Guzdek złożyli wieniec. Odśpiewano pieśń „Boże Coś Polskę” oraz za pomyślność Ojczyzny odmówiono modlitwę „Ojcze nasz”.

Dalej korowód niepodległościowy skierował się na pl. Trzech Krzyży, by oddać hołd Wincentemu Witosowi i odśpiewać „Rotę”. Pod pomnikiem Stefana Roweckiego „Grota” (róg ul. Chopina i Al. Ujazdowskich) odegrano „Hymn Armii Krajowej”, a prezydentowi RP przy składaniu kwiatów towarzyszył m.in. Tomasz Siemoniak – minister obrony narodowej.

W parku Ujazdowskim, przed pomnikiem Ignacego Paderewskiego, poza prezydentem wieńce składali także premierzy III RP, a chór wojskowy zaintonował „Pieśń rycerską”. Prezydent upamiętnił też Romana Dmowskiego (pomnik u zbiegu al. Szucha i Al. Ujazdowskich), gdzie odegrano „Pieśń Konfederatów Barskich”.

Ostatnim przystankiem na trasie marszu był pomnik Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Po odśpiewaniu hymnu Polski prezydent oraz przedstawiciele władz państwowych i rodzina Marszałka złożyli kwiaty. W pożegnalnym przemówieniu Bronisław Komorowski podziękował wszystkim uczestnikom marszu „Razem dla Niepodległej”. Zwrócił się nie tylko do polityków i żołnierzy, ale i licznie zgromadzonej publiczności, zapraszając do wojskowej kuchni polowej, a dzieci do obejrzenia stojącego na dziedzińcu Belwederu zabytkowego czołgu Renault FT 17.

Warszawianie oraz przybyli do stolicy goście zjednoczyli się w radosnym przeżywaniu Święta Niepodległości. Pod biało-czerwonymi flagami, ze śpiewem pieśni patriotycznych na ustach, wspólnota obywateli pokojowo manifestowała swą tożsamość narodową. Był to nie tylko słoneczny, ale i entuzjastyczny marsz upamiętniający 95. rocznicę odzyskania niepodległego bytu państwowego.

Ewa Koralewska

Fot. Autorka


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …