Nasza armia zostanie doposażona

Dzięki przyjętemu przez rząd programowi wieloletniemu, którego inicjatorem był resort obrony narodowej stanie się możliwe przeprowadzenie modernizacji wojska. Na mocy jego głównych postanowień, pieniądze przeznaczone na programy modernizacyjne polskiej armii, niewydane w danym roku budżetowym nie przepadną, lecz przejdą na lata kolejnych działań.

Dzięki przyjętemu programowi, MON będzie mógł wnioskować o przesunięcie realizacji zakupów, zarówno ich przyspieszenie względem harmonogramu, jak i opóźnienie.

Jednym z głównych punktów programu modernizacji technicznej na lata 2013-2022 jest system obrony powietrznej. W związku z nim, wojsko zamierza pozyskać nowoczesne przeciwlotnicze zestawy rakietowe, a także śmigłowce. Kolejne programy dotyczą zintegrowanych systemów wsparcia dowodzenia, zobrazowania pola walki oraz modernizacji sił pancernych i zmechanizowanych. Ale na tym nie koniec. W planach wojska jest również pogram zwalczania zagrożeń na morzu, w ramach którego nasza armia pozyskałaby specjalistyczne okręty podwodne. Wśród zasadniczych priorytetów przyjętego przez rząd pomysłu MON należy zwrócić uwagę na rozpoznanie obrazowe i satelitarne, obejmujące m.in. zakupy całej gamy bezpilotowców, indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza (program Tytan), modernizacja wojsk rakietowych i artylerii (w tym 155-milimetrowe armato-haubice Krab, wyrzutnie rakietowe Homar, 120-milimetrowe moździerze Rak, radary artyleryjskie Liwiec oraz zestawy kierowania ogniem). Dodatkowo, w planach znajdują się także zakupy symulatorów i trenażerów, samolotów szkolno-treningowych, samolotów transportowych C-295M i M-28 Bryza, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz systemów rozpoznawczych.

Zagwarantowanie, że co roku z budżetu państwa na potrzeby Sił Zbrojnych RP przekazana zostanie suma wynosząca 1,95 proc. PKB to wielka szansa dla naszej armii. Szansa, która pozwoli unowocześnić i doposażyć polskie wojsko.

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły