Jednolity rynek wewnętrzny to wielkie osiągnięcie UE

Wicepremier Janusz  Piechociński podkreślił, że jednolity rynek wewnętrzny to jedno z największych osiągnięć Unii Europejskiej. – W ciągu ostatnich 20 lat dokonaliśmy ogromnego postępu. Przed nami jednak kolejne wyzwania – zauważył wiceszef rządu. – Musimy stworzyć w pełni funkcjonalny jednolity rynek cyfrowy – wyjaśnił. Podkreślił, że to warunek konieczny do budowania społeczeństwa europejskiego i gospodarki opartej na wiedzy, zdolnej do rywalizacji na całym świecie.

W opinii wicepremiera Piechocińskiego biznes cyfrowy to wielka szansa dla polskiej gospodarki. – Mamy aspiracje i możliwości, aby stać się centrum informatycznym Europy – powiedział. – 10 lat temu sektor IT tworzył rynek wart 10 mld euro, w zeszłym roku było to już 20 mld euro. Obecnie sektor IT odpowiada mniej więcej za 4 proc. naszego PKB, a w przyszłości może osiągnąć nawet 13 proc. – dodał.

Wicepremier przypomniał także o działaniach Ministerstwa Gospodarki wspierających polskie start-up’y oraz tworzeniu nowych modeli biznesowych w obszarze e-commerce. – Zachęcamy firmy obecne na lokalnych rynkach do prowadzenia działalności na skalę ogólnopolską. Chcemy też ułatwić im eksport produktów i usług za granicę – powiedział. – Zapisaliśmy to w Planie Rozwoju Przedsiębiorstw, który jest instrumentem wykonawczym do krajowej Strategii Innowacyjności i Efektywności Gospodarki – wyjaśnił szef MG.

Obecny na konferencji komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier zapowiedział działania, które uporządkują kwestie finansowe na jednolitym rynku. – Dążymy m.in. do cyfryzacji przetargów, co zredukuje koszty biurokracji, ponoszone przez firmy. Pozwoli to rocznie zaoszczędzić nawet 80 mld euro – powiedział komisarz Barnier. Podkreślił również konieczność współpracy i wymiany doświadczeń wszystkich krajów Unii m.in. w obszarze zabezpieczeń e-podpisów i e-faktur.

Krajowe Forum Jednolitego Rynku (SIMFO 2013) odbyło się już po raz trzeci, w tym roku w ramach „Miesiąca Jednolitego Rynku”. Celem tej inicjatywy jest zachęcenie obywateli wszystkich państw członkowskich do szerokiej dyskusji o funkcjonowaniu jednolitego rynku i jego wpływie na codzienne życie obywateli i przedsiębiorstw.

W tegorocznym Forum uczestniczyli m.in. przedsiębiorcy, zainteresowani prowadzeniem działalności gospodarczej i e-biznesu na unijnym rynku, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, m.in. współautorka SIMFO poseł Róża Thun, środowiska naukowego, instytucji rządowych.

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły