Dożynki województwa mazowieckiego

Dożynki są ludowym świętem, połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych, wywodzącym się z czasów średniowiecznych. Zmieniały swój charakter na przestrzeni dziejów, ale do dziś pozostały ważną dla rolników uroczystością. We współczesnej Polsce nadal są hucznie obchodzone, a dożynki wojewódzkie należą do najważniejszych imprez rolniczych w regionie. Są okazją do wspólnej zabawy i prezentowania osiągnięć lokalnych społeczności.

W minioną niedzielę, w Miętnem koło Garwolina odbyło się tegoroczne święto plonów województwa mazowieckiego. Zorganizowane wspólnie przez Urząd Marszałkowski, Powiat garwoliński i gminę Garwolin miało znakomitą oprawę i licznych uczestników. Gospodarzami byli: Marek Chciałowski – starosta garwoliński i Tomasz Łysiak – wójt gminy Garwolin. Władze samorządu wojewódzkiego reprezentowali marszałek Adam Struzik i wojewoda Jacek Kozłowski. W dożynkowych uroczystościach udział wzięli włodarze miast i gmin z całego Mazowsza, posłowie i senatorowie, przedstawiciele agencji rządowych i organizacji związanych z rolnictwem, a przede wszystkim licznie przybyli mazowieccy rolnicy.

Wspólnie dziękowano za udane zbiory podczas uroczystej mszy świętej, koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Miasta Garwolin.

Po nabożeństwie, barwny, dożynkowy korowód przemaszerował przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP z Trąbek na teren Zespołu Szkół Rolniczych oraz Powiatowego Ośrodka Sportu. Tam rozpoczął się ceremoniał dożynkowy w wykonaniu Zespołu Ludowego z Gończyc. Tradycyjnie dzielono się chlebem, stanowiącym symbol pokoju i dziękczynienia za plony. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień, w których przekazywano podziękowania i wyrazy uznania za rolniczy trud.

Oprócz gratulacji słownych nagradzano wyróżniających się mieszkańców regionu. Osiemnastu z nich uhonorowano odznakami „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaczenia otrzymali m.in. starostowie tegorocznych dożynek: Agnieszka Kurek, z Ewelina w gminie Garwolin, która mimo młodego wieku cieszy się zaufaniem mieszkańców, pełniąc od siedmiu lat funkcję sołtysa oraz Krzysztof Towalski z 45. letnim stażem pracy w przedsiębiorstwach produkcji rolniczej, obecnie kierujący spółką „Gospodarstwo Rolne” w Miętnem.

Wśród odznaczonych znaleźli się również przedstawiciele instytucji obsługujących sektor rolniczy, jak np. prezesi banków spółdzielczych: Stanisław Niezgoda z banku w Łaskarzewie i Roman Odalski, prezes banku spółdzielczego w Garwolinie, którego cała dotychczasowa praca zawodowa związana jest z obsługą rolnictwa i działalnością na rzecz rozwoju lokalnego.

– Dla branży rolniczej pracuję już 31 lat – powiedział wyróżniony. – Przez kilka lat byłem kierownikiem służby rolnej w gminie Żelechów, a od 25 lat pracuję w bankowości spółdzielczej, która działa w służbie rolnictwa, proponując szeroką ofertę kredytów preferencyjnych dla rolników – dodał.

Odznaczony Janusz Woźniak jest przedstawicielem producentów owoców i warzyw. Przez kilka kadencji sprawował mandat radnego gminy Wilga i sołtysa wsi, obecnie aktywnie działa w Radzie Nadzorczej spółki Wilga Fruit, której stoisko przyciągało uwagę zwiedzających. – W tym roku świętujemy 10-lecie swojej działalności – powiedział nam Bogdan Grylak, członek Zarządu. Grupa producencka Wilga Fruit, zrzeszająca 61 rolników, produkuje ok. 20-25 tys. ton jabłek i ok. 2-3 tys. ton kapusty rocznie na rynek krajowy i zagraniczny.

Rolnicy działający w branży mlecznej uhonorowani zostali przez spółdzielnie mleczarskie z Ryk i Garwolina.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, która działa na terenie woj. lubelskiego, ale 20 procent mleka skupuje na Mazowszu, ufundowała nagrody dla 14. dostawców z tego terenu. – Najwięcej mleka z Mazowsza (ponad milion litrów) dostarcza spółka Dańków z gminy Błędów, pow. grójecki. W powiecie garwolińskim największymi dostawcami Ryk są Andrzej Bober z Damianowa, odznaczony również jako „Zasłużony dla rolnictwa” i Bogdan Lech z Derlatki, gmina Trojanów – poinformował nas Zenon Więk, kierownik Działu Skupu Mleka SM Ryki.

Podczas dożynkowych uroczystości podsumowano również konkurs „Moja piękna zagroda” oraz wręczono statuetki za najwspanialsze wieńce dożynkowe. Najpiękniejszą zagrodą zostało gospodarstwo Zofii i Ksawerego Ostałowskich ze Stefanowa w gminie Żelechów. Spośród imponujących dożynkowych wieńców zwyciężyło dzieło rąk Czesławy Albekier z powiatu nowodworskiego.

Mazowieckie święto plonów obfitowało w wiele atrakcji. Uczestnicy mogli podziwiać wystawę płodów rolnych, sprzętu rolniczego i sztuki ludowej. Bawiono się przy dźwiękach kapel ludowych i zespołów młodzieżowych, grała orkiestra dęta OSP Garwolin. Z autorskim koncertem wystąpiła Halina Kunicka, a dla fanów popowo-rockowych brzmień grał zespół „Navi”. Dożynkowy festyn zakończył koncert Patrycji Markowskiej, z którą gościnnie zaśpiewała utalentowana mieszkanka Garwolina – Monika Szostak, laureatka telewizyjnego The Voice of Poland.

Janina Tomczyk

Fot. Autorka


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły