– Położenie geograficzne tych państw na przecięciu szlaków handlowych z Azji do Europy, znaczne zasoby minerałów i kopalin, surowców energetycznych i rozwój rolnictwa sprawiają, iż obszar ten jest postrzegany przez polskich przedsiębiorców jako atrakcyjny i perspektywiczny – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas otwarcia Forum Biznesu. Spotkanie zorganizowane w ramach Konferencji Ministerialnej OECD odbyło się 27 czerwca 2013 r. w MG.
Szef resortu gospodarki podkreślił, że kraje regionu Eurazji odgrywają ważną rolę w relacjach Polski z zagranicą. – Kierujemy tam prawie 5 proc. naszego eksportu o wartości 8,5 mld dol. Dlatego duże znaczenie dla rozwoju współpracy będzie miało stworzenie we wszystkich krajach Eurazji transparentnych warunków inwestycyjnych – powiedział.
W opinii wicepremiera w relacjach biznesowych dużym wsparciem jest unijny Program Konkurencyjności „Eurazja”, którego założeniem jest przeprowadzenie kompleksowej oceny, wypracowanie rekomendacji oraz dostosowywanie do standardów OECD polityk prowadzonych przez 13 uczestniczących w nim państw.
– Podejmowane w ramach Programu działania mają na celu nie tylko wsparcie rządów w procesie reform gospodarczych, ale również ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w krajach regionu – powiedział wicepremier Piechociński.
Jego zdaniem należy położyć również nacisk na rozwój sektora prywatnego, w tym małych i średnich przedsiębiorstw, poprawę klimatu biznesowego, promocję inwestycji zagranicznych oraz udostępnianie informacji gospodarczych. – Ułatwi to nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych oraz bardziej efektywne wykorzystanie możliwości rynkowych w krajach Europy Wschodniej, Południowego Kaukazu i Azji Centralnej – dodał.
Przypomniał, że z większością krajów regionu Polska zawarła międzyrządowe umowy o współpracy, na podstawie których powstały dwustronne komisje gospodarcze. – Chcemy, aby zespoły naszych ekspertów wypracowywały perspektywiczne projekty oraz rozwiązywały problemy, które pojawiają się w dostępie do rynków poszczególnych krajów – dodał. Dodał, że zarówno w posiedzeniach komisji, jak i w towarzyszących im forach biznesowo-gospodarczych uczestniczy coraz więcej przedsiębiorców.
W Forum Biznesu i spotkaniach bilateralnych wzięli udział przedstawiciele:
- Gruzji – pod przewodnictwem wicepremiera i ministra ds. energii Kakha Kaladze,
- Kazachstanu – pod przewodnictwem wicepremiera Yerbol Orynbayewa,
- Kirgizji – pod przewodnictwem wicepremiera Djoormata Otorbayewa,
- Mołdawii – pod przewodnictwem wicepremiera i ministra gospodarki Valeriu Lazara,
- Tadżykistanu – pod przewodnictwem wicepremiera Matlubkhona Dawlatowa,
- Afganistanu – pod przewodnictwem ministra gospodarki Abdul Hadi Arghandiwala,
- Ukrainy – pod przewodnictwem I zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta Iriny Akimowej,
- Armenii – pod przewodnictwem wiceministra gospodarki Geregin Melkonjana,