Ranking 300 – uzyskał dojrzałość

Wręczenia pucharów i dyplomów w XVIII edycja „Ranking 300” odbyło się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (w Galerii Porczyńskich) w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Jerzy Chróścikowski, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski, wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych Wojciech Zbrożek oraz prezesi agencji rolnych i związków rolniczych.

Co to jest Ranking 300?

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej od 1995 r. przygotowuje ranking przedsiębiorstw rolniczych powstałych z majątku Skarbu Państwa (byłych PGR) oraz rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
Ranking ten stanowi uszeregowanie przedsiębiorstw (gospodarstw) według ściśle określonego kryterium, co pozwala nie tylko na porównanie wyników, ale również znalezienie uczestnikom rankingu odpowiednich partnerów do przyszłej współpracy.
Właściciele i dzierżawcy gospodarstw wypełniali ankiety  w oparciu o sprawozdania wysyłane do GUS i dane księgowe przedsiębiorstw rolnych dzierżawionych oraz wykupionych od Agencji Nieruchomości Rolnych, spółdzielni rolniczych, spółek Skarbu Państwa i gospodarstw rybackich.

Ranking prezentuje wyniki 300 najlepszych gospodarstw rolnych i 17 najlepszych gospodarstw rybackich osiągnięte w 2011 r. Składa się z tych właśnie dwóch głównych rankingów i sześciu podrankingów: 50 najlepszych przedsiębiorstw rolnych w latach 2009-11, 10 najlepszych przedsiębiorstw rolnych według ukierunkowania produkcji, 10 najlepszych przedsiębiorstw rolnych w poszczególnych formach prawno-organizacyjnych, 10 największych przedsiębiorstw rolnych według przychodów ogółem, 10 najlepszych przedsiębiorstw rolnych na glebach słabych oraz najlepszych przedsiębiorstw rolnych w poszczególnych województwach.

Najlepsi po raz kolejny

 

Pierwsze miejsce zajęło Gospodarstwo Rolne ADKONIS w Kwakowie (woj. pomorskie), które utrzymało pierwsze miejsce także w czterech podrankingach: 50 najlepszych przedsiębiorstw rolnych w latach 2009-11.

Trzecie miejsce w rankingu najlepszych gospodarstw rolnych zdobyło Gospodarstwo Rolne Derczewo w woj. zachodniopomorskim, które na 170 ha prowadzi produkcję roślinną.

W rankingu gospodarstw rybackich pierwsze miejsce zajęło Gospodarstwo Rybackie Górki (woj. świętokrzyskie), które w ub. r. było trzecie.

Drugie miejsce w tej rywalizacji zajęło Gospodarstwo Rybackie Krogulna w woj. opolskim, należące do Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych (667 ha pod wodami), a trzecie – Gospodarstwo Rybackie FALKO w woj. podlaskim (533 ha jezior), które w ub. r. zajęło pierwsze miejsce.

Kietrz na pierwszym miejscu

Wśród jednoosobowych spółek Skarbu Państwa zwyciężył Kombinat Rolny Kietrz (woj. opolskie) o powierzchni ponad 8,2 tys. ha, drugie miejsce zajęła Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice (woj. kujawsko-pomorskie), o powierzchni ponad 1200 ha, a trzecie – Ośrodek Hodowli Zarodowej Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), o powierzchni prawie 4 tys. ha.

To gospodarstwa osiągające najlepsze wyniki spośród wszystkich 47 spółek hodowlanych o szczególnym znaczeniu dla naszej gospodarki, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje ANR. Osiem z nich zajmuje się hodowlą odmian roślin rolniczych i ogrodniczych, 21 – hodowlą zwierząt gospodarskich, a pozostałe 17 to stadniny koni i stada ogierów.

Nie wszyscy nagrodzeni

Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy rolni chcieli podzielić się swoim sukcesem – aż 34 gospodarstwa rolne i trzy rybackie przesłały do IERiGŻ wypełnione ankiety, ale nie wyraziły zgody na ujawnienie swoich danych. Wśród nich znalazło się gospodarstwo rolne, które w rankingu zajęło drugie miejsce.

(D.O.)


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły