Technologie kosmiczne przyśpieszają rozwój gospodarki

W Rzeszowie podpisano porozumienia w sprawie organizacji Forum Innowacji 2013. Organizatorami IV edycji Forum są: Województwo Podkarpackie, Miasto Rzeszów, Instytut Studiów Wschodnich, BD Center oraz Politechnika Rzeszowska. Przewodniczącym Rady Programowej Forum Innowacji jest przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL Jan Bury.

W tym wydarzeniu oprócz Jana Burego uczestniczyli także, marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta (PSL) i wicemarszałek Anna Kowalska (SLD), zastępca prezydenta Rzeszowa Marek Ustrobiński, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Marek Orkisz, prezes Zarządu Instytutu Studiów Wschodnich Jerzy Bocheński, prezes Zarządu BD Center Paweł Walawender. IV Forum Innowacji odbędzie się w dniach 14-15 maja w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Imprezie, jak w poprzednich edycjach towarzyszyło będzie Miasteczko Innowacji, gdzie każdy będzie mógł naocznie przyjrzeć się nowinkom technicznym.

Lotnictwo-Kosmos-Ekoinnowacje

Kosmonautyka zdominują tematykę IV Forum Innowacji. Jest to przede wszystkim szansa dla branży lotniczej, która najłatwiej może sprostać wymogom technologii kosmicznych. Wiąże się to także z dostosowaniem kierunków kształcenia do wymogów rynku pracy. Drugi blok tematyczny Forum zostanie poświęcony ekoinnowacyjności i jej roli w zarządzaniu przedsiębiorstwem. To ważne, ponieważ innowacyjne rozwiązania przyjazne środowisku mają coraz większe znaczenie w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, fabryk, osiedli i miast. Przewodniczący Rady Programowej Forum Jan Bury przekonywał, że taki wybór tematyki Forum Innowacji w Rzeszowie nie jest przypadkowy. Przekonywał, że tematyka lotnicza i kosmiczna pojawia w dużej mierze z tego tytułu, że Podkarpacie jest miejscem, gdzie branża lotnicza rozwija się najprężniej w całym kraju. Tutaj bowiem działają firmy skupione wokół tzw. Doliny Lotniczej. – Kosmiczny temat pojawił się też nie dlatego, że my myślimy o kosmosie i niebieskich migdałach. Przemysł kosmiczny dominuje w krajach, które najszybciej się rozwijajął – zaznaczył. Jednocześnie przypomniał, że przemysł kosmiczny jest w tej chwili działem gospodarki, który generuje najwięcej innowacyjnych rozwiązań i sprzyja nad pracami dotyczącymi wysokich technologii. Bardzo szybko te technologie trafiają do życia codziennego (przykład GPS). Zaznaczył, że dzięki przystąpieniu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej rodzime placówki naukowo-badawcze oraz przedsiębiorstwa będą uczestniczyć w europejskich programach i projektach kosmicznych. Chwalił jednocześnie osiągnięcia Politechniki Rzeszowskiej zwłaszcza, jeśli chodzi o badania w zakresie technologii lotniczych. Wtórował mu marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta. W kontekście dwubiegunowości rozwoju regionu (przemysł ulokowany na północy województwa i piękne, czyste tereny na południu) ocenił, że wszystkie bloki Forum są niezwykle ważne. – Ta inicjatywa wpisuje się w strategię rozwoju regionu – zaznaczył.

Naukowcy światowej sławy

Jak zapowiadają organizatorzy IV Forum Innowacji odwiedzi wielu przedstawicieli nauki, biznesu, będą też politycy. – Będzie paru ministrów i wiceministrów, chciałbym, żeby pojawił się też wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński – powiedział Jan Bury. Wśród panelistów znajdą się m.in.: prof. Włodzimierz Lewandowski, naczelny fizyk z Międzynarodowego Instytut Miar i Wag w Sévres, prof. Piotr Wolański z Polskiej Akademii Nauk, Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN, płk dr Olaf Truszczyński z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Brigitte Serreault z EADS-ASTRIUM. Jako gość specjalny wystąpi dr Scott E. Parazynski z NASA, amerykański astronauta polskiego pochodzenia, który w latach 1994-2007 odbywał podróże kosmiczne. Z zawodu jest lekarzem, specjalistą medycyny kosmicznej. Fascynuje go też wspinaczka wysokogórska. Parazynski m.in. dwukrotnie wspiął się na szczyt Mount Everest.

Forum będzie więc doskonałą okazją do wymiany myśli i prezentacji najnowszych osiągnięć. – Mam nadzieję, że Forum Innowacji będzie też okazją, by publicznie ogłosić fakt, że również Politechnika Rzeszowska chce badać kwestie kosmiczne. Mam tu na myśli pomysły naszych studentów, którzy chcą rozpocząć prace nad łazikiem marsjańskim – zdradził tajemnicę rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. Marek Orkisz.

 

Seweryn Pieniążek


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …