Czas na Centrum

To zupełnie nowa inicjatywa w polskiej polityce. Co istotne, ma ona szanse na uzdrowienie życia publicznego, przesiąkniętego konfliktami i kłótniami o błahostki. Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego i ugrupowania Polska Jest Najważniejsza zapowiedzieli stworzenie platformy programowej Centrum dla Polaków, żeby wspólnie dyskutować o najważniejszych dla Polski sprawach politycznych, społecznych i gospodarczych.

Podczas konferencji prasowej przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL Jan Bury wspólnie z Elżbietą Jakubiak przedstawili projekt programowy Centrum dla Polaków. Zaznaczyli, że chcą budować polityczne i społeczne centrum, odwołujące się do wartości chrześcijańskich, ludowych i demokratycznych. Ma to być także twórczy impuls dla aktywności obywatelskiej i publicznej Polaków. To unikalna sytuacja, kiedy partia opozycyjna rozmawia z partią rządzącą nie w atmosferze codziennych sporów, ale myśląc o najważniejszych kwestiach dla Polaków.

– Ten nasz wspólny projekt, to projekt centrum programowego PSL i PJN. Centrum, które chce wokół spraw najważniejszych dla Polski: gospodarczych, społecznych – tworzyć nową, lepszą jakość i w polityce i w debacie publicznej. Tworzyć także na przyszłość lepsze rozwiązania gospodarcze i społeczne dla Polski – podkreślił Jan Bury. Stwierdził, że mimo, iż PSL i PJN są różnymi partiami, to w kwestiach ideowych, światopoglądowych mają tożsame poglądy. Według przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PSL w wielu parlamentach europejskich opozycja rozmawia z koalicją, a w polskiej polityce jest za dużo agresji. Jan Bury oznajmił też, że PSL jest otwarte na składanie w Sejmie projektów ustaw przygotowanych przez PJN.

– To jest pierwszy projekt, w którym my ośmielamy się powiedzieć, że opozycja ma coś do powiedzenia, a koalicja może posłuchać. Może razem uda się znaleźć lepsze rozwiązania – stwierdziła Elżbieta Jakubiak z PJN.

Projekt pod nazwą „Centrum dla Polaków” jest efektem dwumiesięcznych konsultacji pomiędzy obydwoma ugrupowaniami. Inicjatywa wypłynęła od prezesa PSL Janusza Piechocińskiego jeszcze podczas jesiennego kongresu PSL, kiedy to ogłosił chęć budowy silnego, centrowego PSL.  A w grudniu nowy prezes Stronnictwa mówił o potrzebie budowania szerokiej koalicji centroprawicowej.

Przewodniczący Jan Bury twierdzi wprost, że na obecną chwilę nie ma o tym mowy. Jednak w polityce „teraz” nie znaczy „nigdy”. Zresztą politycy PSL koncepcji startu polityków PJN z ich list nie mówią „nie”. I tak Stanisław Żelichowski nie ma nic przeciwko temu i przypomina, że od dłuższego czasu PSL zaprasza na swoje listy różne rodzaje autorytetów.

Z kolei, według Michała Kamińskiego z PJN wszyscy chcieliby uniknąć przeświadczenia, że grupa polityków, która najpierw na plecach Kaczyńskiego weszła do europarlamentu, teraz chciałaby wejść na plecach Piechocińskiego. Jednak dodaje, że współpraca byłaby bardzo dobrym krokiem, ale mówienie o formalnej koalicji jest dzisiaj przedwczesne.

Zdaniem  rzecznika PSL Krzysztofa Kosińskiego oba ugrupowania na początku zamierzają powołać zespół konsultacyjny, który będzie ustalał wspólną podstawę programową. Ludowcy będą się starali zgłaszać w Sejmie niektóre inicjatywy PJN, która w polskim parlamencie nie ma przedstawicieli. Jednak na pytanie, czy to doprowadzi do koalicji PSL i PJN? – rzecznik Stronnictwa odpowiada. – Na razie o tym nie mówimy, dajemy sobie czas do końca roku i wówczas podejmiemy decyzję.

Póki co, politycy PSL i PJN zapowiedzieli, że obie partie zorganizują pięć wspólnych debat, w których będą brali udział ich politycy oraz eksperci. Oto one:

1. Impuls dla Europy. Mniej regulacji, więcej konkurencyjności.
Panel: Paweł Kowal, Marek Migalski + Andrzej Grzyb, Jarosław Kalinowski + eksperci.

2. Polska jest nowoczesna. Rolnictwo, małe i średnie przedsiębiorstwa, innowacje. Panel: Wojciech Mojzesowicz, Paweł Poncyljusz + Marek Sawicki, Ilona Antoniszyn + eksperci.

3. Pamięć i tożsamość. Kultura i edukacja w nowoczesnym państwie. Panel: Andrzej Walkowiak, Robert Kuraszkiewicz + Piotr Żuchowski, Zbigniew Włodkowski + eksperci.

4. Rodzina w centrum. Przyjazny PIT. Panel: Elżbieta Jakubiak, Lucjan Karasiewicz + Andżelika Możdżanowska, Władysław Kosiniak-Kamysz + eksperci.

5. Polska obywatelska. Sprawne i skuteczne państwo. Panel: Paweł Kowal, Agnieszka Wojciechowska + Jan Bury, Piotr Zgorzelski + eksperci.

Debaty zespołów programowych będą odbywały się przynajmniej raz w miesiącu. Mają być otwarte dla publiczności i mediów.

Robert Matejuk


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …