Szpitale z Lubelszczyzny najlepsze w Polsce

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej zwyciężył w rankingu „Bezpieczny szpital 2012”. Prestiżowy ranking co roku przygotowuje „Rzeczpospolita” wspólnie z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Bialski szpital zastąpił na podium ubiegłorocznego zwycięzcę, również z województwa lubelskiego – Samodzielny Publiczny Szpital im. Jana Pawła II w Zamościu, który i tym razem uplasował się na wysokiej pozycji, zajmując drugie miejsce. Oba zwycięskie szpitale, to jednostki podległe Marszałkowi Województwa Lubelskiego.

Bialski szpital został liderem w złotej setce, czyli zestawieniu zabiegowych szpitali publicznych wielospecjalistycznych i onkologicznych. Zdobył 905 punktów na 1000 możliwych i tym samym awansował z zeszłorocznego czwartego miejsca na pierwsze. Samodzielny Publiczny Szpital im. Jana ?Pawła II w Zamościu zdobył 887 punktów zajmując drugie miejsce. Na trzeciej pozycji znalazło się Zachodniopomorskie Centrum Onkologii ze Szczecina z 876 punktami.

„Mamy rzeczywiście dobry wynik finansowy, od kilku lat dodatni. Nasze przychody w tym roku to 107 mln zł, prawie 8 mln zł więcej niż rok wcześniej. Przy tym nie mamy zobowiązań wymagalnych, poza zwykłymi kredytami na ponad 20 mln zł. To buduje wśród naszych pracowników poczucie bezpieczeństwa, stabilności i zaangażowania. A zatrudniamy blisko tysiąc osób na 648 łóżek” – mówił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Dariusz Oleński, dyrektor zwycięskiego szpitala: „Inwestujemy w odbudowę szpitala, poprawę jakości pomieszczeń oraz specjalistyczny sprzęt. Tomograf komputerowy, doplery, ultrasonografy są u nas coraz lepszej generacji. Wprowadziliśmy nowe świadczenia.”

Nasz ranking „Bezpieczny szpital” to absolutna top lista placówek medycznych w Polsce, w których pacjent – mimo choroby – może czuć się dobrze i być profesjonalnie obsłużony. Jak mówią szefowie placówek, które w poprzednich latach uzyskiwały w nim wysoką pozycję, ranking to splendor i prestiż – podkreślał Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Tegoroczne zestawienie powstało po analizie ankiet nadesłanych przez 254 placówki. Kierownictwo szpitali tradycyjnie musiało odpowiedzieć na szczegółowe pytania dotyczące zarządzania majątkiem, finansami, personelem oraz jakości samego leczenia i inwestycji. Trzeba było także wykazać liczbę skarg od pacjentów czy wyliczyć nieprzewidziane zdarzenia, do jakich doszło w placówce w ciągu roku.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …