5 grudnia br. poznaliśmy laureatów konkursu Agroprzedsiębiorca RP 2012. Uroczysta gala odbyła się w pięknych wnętrzach warszawskiego Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II. Zwycięzcom wręczano oficerskie szable i buzdygany.
Oprócz licznych przedstawicieli agrobiznesu, na uroczystość przybyli reprezentanci kancelarii prezydenta RP, parlamentu, rządu, samorządu, świata nauki i media.
Konkurs „Agroprzedsiębiorca RP” organizowany jest od 20 lat. Jego celem jest nobilitowanie przedsiębiorców z sektora rolnego, którzy wyróżniają się znaczącymi dokonaniami w prowadzonych przez nich agrofirmach. Kandydatów do tytułu rekomendują osoby, będące autorytetami w zakresie agrobiznesu i rolnictwa.
Zwycięzcy nagradzani są w trzech kategoriach: Wybitny Agroprzedsiębiorca RP, Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP i Zasłużony Promotor Agrobiznesu RP.
Najbardziej zaszczytny tytuł – Wybitnego Przedsiębiorcy RP mogą otrzymać przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy wcześniej zostali Wzorowymi Agroprzedsiębiorcami RP. Tylko w wyjątkowych przypadkach, Wybitnym Przedsiębiorcą RP może zostać biznesmen rolny, który nie posiada tytułu Wzorowego Agroprzedsiębiorcy RP, lecz w prowadzeniu swojej firmy osiąga znakomite wyniki.
Tytułem Wybitnego Agroprzedsiębiorcy RP 2012 uhonorowani zostali:
– Czesław Cieślak, prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole;
– Lech Krukowski, twórca i współwłaściciel firmy Victoria Cymes w Wałczu.
Tytuł Wzorowego Agroprzedsiębiorcy RP 2012 zdobyli:
– Zbigniew Ajchler, prezes Zarządu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Zdrowie” w Izdebnie i Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lubosinie;
– Grzegorz Gańko, prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu;
– Beata i Jarosław Goszczyccy, twórcy i właściciele Piekarni Tyrolskiej w Olsztynie;
– Zdzisław Kraszewski, współwłaściciel Gospodarstwa Rolnego w miejscowości Dąbrowa Łazy;
– Marian Pankowski, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Rolniczo-Hodowlanego „Gałopol” Sp. z o.o. w Gałowie;
– Zdzisław Paszkiewicz, prezes Zarządu Poznańskiej Hodowli Roślin Sp. z o.o. w Tulcach;
– Maria i Kazimierz Słabkowscy, właściciele Gospodarstwa Rolnego w Dzikim Borze;
– Leszek Kazimierz Sułek, prezes Zarządu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Przełom” w Linowie;
– Jerzy Wilczewski, twórca i właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego w Białousach;
– Jacek Wyrębski, prezes Zarządu Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny Sp. z o.o. w Osięcinach.
Tytuł Zasłużonego Promotora Agrobiznesu RP 2012, który przyznawany jest ludziom szczególnie zasłużonym w obsłudze rolnictwa i agrobiznesu otrzymali:
– Krzysztof Radziszewski, prezes Zarządu Spółdzielczego Banku Rozwoju w Szepietowie;
– Wiesław Zyk, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie.
Rekomendacje do tego tytułu mogą pochodzić wyłącznie od rolników i agroprzedsiębiorców.
Nagrody wręczali honorowi patroni konkursu: Eugeniusz Grzeszczak – wicemarszałek Sejmu RP i Stanisław Kalemba – minister rolnictwa i rozwoju wsi, który podkreślił, że laureaci konkursu to elita przedsiębiorców rolnych. Wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak, gratulując laureatom stwierdził:
– Jesteście Państwo liderami branży rolno-spożywczej, profesjonalistami w prowadzeniu i promowaniu polskich agroprzedsiębiorstw. Dzięki swojej pracowitości, kreatywności, a nade wszystko konsekwencji w dążeniu do wyznaczonych celów, osiągnęliście Państwo bardzo wiele.
– Dzisiejsi laureaci udowadniają, że w trudnej pracy w sektorze rolnym, w agrobiznesie można odnosić sukcesy. Osiągamy doskonałe rezultaty w międzynarodowej wymianie handlowej produktami rolno-spożywczymi dzięki takim właśnie ludziom. (…) Wierzę, że inni pójdą w Wasze ślady – powiedział minister Kalemba zwracając się do zwycięzców.
Uroczystość wzbogacił występ zespołu ludowego „Promni” z warszawskiej SGGW.
(jot)