Oczy są najdelikatniejszą częścią ciała. Podrażniają je nie tylko pyłki roślinne, kurz, brud, dym tytoniowy, ale też praca przy komputerze i oglądanie telewizji. Po całym dniu oczy są nie tylko przemęczone, ale i zaczerwienione, łzawią i szczypią, a skóra wokół nich jest opuchnięta i podkrążona. Wymagają, więc szczególnej pielęgnacji. Zwłaszcza, że skóra pod oczami jest delikatna, aż czterokrotnie cieńsza niż gdzie indziej na ciele. Nigdy nie wolno zapominać o zmyciu makijażu. Kosmetyki pozostawione na noc dodatkowo podrażniają. Do demakijażu należy używać mleczka lub płynu micelarnego, które nie wysuszają skóry i nie drażnią spojówek. Zmęczonym oczom pomogą ziołowe kompresy. Rumianek łagodzi stany zapalne, kwiat czarnego bzu przywraca blask, Koper włoski zmniejsza łzawienie, skrzyp zapobiega opuchliźnie, a świetlik koi podrażnienia. Podobne działanie ma herbata. Kompresy z niej należy położyć na zamknięte oczy i 10-15 minut poleżeć. Pomocne są także ćwiczenia. Należy wykonywać je zawsze, gdy nazbyt eksploatujemy wzrok, Tak się dzieje po kilku godzinach pracy przy komputerze czy długiego ślęczenia nad książkami. Oczy odpoczną, gdy:
• usiądziemy przy biurku (stole), opierając łokcie o blat. Zamykamy oczy i zakrywamy je dłońmi, ale nie naciskamy zbyt mocno na gałki oczne. Oddychamy głęboko i po chwili odrywamy ręce, jeszcze prze pewien czas nie otwierając oczu,
• stajemy przy oknie i spoglądamy w dal, aż po horyzont. Za chwilę patrzymy gdzieś blisko, na przykład na swoje dłonie.
• siadamy prosto i nie poruszamy głową, Patrzymy jak najwyżej do góry, potem spuszczamy wzrok w dół. A następnie spoglądamy w prawo i w lewo. Głowa cały czas pozostaje nieruchoma.
• zamykamy oczy, a potem szybko je otwieramy i przez kilkanaście sekund mrugamy powiekami.
Te proste ćwiczenia warto wykonywać zawsze, gdy czujemy, że oczy są zmęczone zbyt długim, intensywnym ich używaniem.