Ludowcy obchodzili Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone co roku 11 listopada, upamiętnia odzyskanie przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. Od 1795 aż do 1918 r. nie było Polski – została wymazana z mapy Europy. Narzucano nam obce języki i kulturę, karano za każdy przejaw polskości. Wielu Polaków straciło życie walcząc o polską tożsamość. Dopiero I wojna światowa, w czasie której zaborcy Polski wystąpili przeciw sobie, dała Polakom realną szansę na wolność.

11 listopada wspominaliśmy Polaków walczących o wolność. Symbolicznie składając kwiaty pod pomnikami, myśleliśmy o tych, którzy poświęcali dla nas życie. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce, dzięki którym przetrwał nasz język, nasza kultura i nasza tradycja.

W Warszawie 11 listopada w towarzystwie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego reprezentacja polityków PSL złożyła wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa – przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera II RP. Politycy, działacze i sympatycy PSL, w tym m.in. Waldemar Pawlak, Józef Zych, Jarosław Kalinowski, Ewa Kierzkowska, Eugeniusz Grzeszczak i Tadeusz Nalewajk odśpiewali „Rotę” – hymn Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wśród składających kwiaty przed pomnikiem był także były szef MSZ Władysław Bartoszewski, który po II wojnie światowej zaangażował się w działalność PSL.

Dzień 11 listopada został ustanowiony świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-1944 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym.

(JJ)


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły