Czy za brak zimowych opon dostaniemy mandat?

Pierwszy śnieg zaskoczył już polskich kierowców. Większość z nich na skutek zbliżającej się zimy zdecydowała się na wymianę opon z letnich na zimowe, lecz znalazły się także osoby nieprzekonane do tego pomysłu. Czy policja w takiej sytuacji ma prawo wystawić mandat kierowcy, który nie zmienił opon na zimowe?

W ustawie Prawo o ruchu drogowym i w taryfikatorze mandatów nie znajdziemy żadnych informacji dotyczących nakładania mandatu za brak opon zimowych. Polskie prawo po prostu nie reguluje tej kwestii, co w konsekwencji pozwala zimą na jazdę na letnich oponach. Można by rzec, że czego prawo nie zakazuje to jest to dozwolone. Z tym stwierdzeniem można się śmiało zgodzić przynajmniej w teorii, bowiem praktyka pokazuje, że dla własnego bezpieczeństwa należy opony wymienić na zimowe, te bowiem lepiej radzą sobie w warunkach ograniczonej przyczepności, a takie właśnie panują w naszym kraju w sezonie jesienno – zimowym.

Mandat za opony

Co prawda kierowca nie dostanie mandatu za brak opon zimowych, ale za to policja może w ramach swoich uprawnień skontrolować stan techniczny ogumienia naszego pojazdu. W takiej sytuacji pełen obaw może być kierowca jeżdżącego na tzw. „łysych” oponach, ponieważ może się do niego ten  niebezpieczny incydent zakończyć uszczupleniem zawartości portfela nawet o 500 zł, a w ostateczności – utratą dowodu rejestracyjnego. Podstawą prawną jest tutaj rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, które zabrania kierowcom wyposażania pojazdów w opony, które miałyby widoczne pęknięcia odsłaniające albo naruszające ich osnowę.

Warunków technicznych nie spełniają też opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm. Oznacza to, że jeśli policjant podczas dokonywania kontroli stwierdzi, że stan ogumienia naszego pojazdu pozostawia wiele do życzenia albo np. opony są zbyt szerokie – musimy być gotowi na nieprzyjemne konsekwencje naszej lekkomyślności.

Jak jeździć zimą?

Zawsze warto pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach, które nie jednemu kierowcy znacząco ułatwią poruszanie się na drogach w zimie:

  • Przygotuj pojazd do nowego sezonu: sprawdź hamulce, zmień opony na zimowe, które są bardziej elastyczne od letnich
  • Przed każdą jazdą trzeba odśnież samochód (za zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych i tablic grożą nam 3 punkty karne)
  • Zachowaj większy niż zwykle odstęp od innych pojazdów
  • Unikaj nadmiernej prędkości i brawury
  • Prowadź spokojnie, bez wykonywania gwałtownych ruchów

Odszkodowanie od ubezpieczyciela, a brak opon zimowych

Coraz częściej w mediach słyszy się o przypadkach, w których ubezpieczyciele zaniżają albo wcale nie zamierzają wypłacać odszkodowań kierowcom, którzy mieli wypadek i nie używali opon zimowych w sezonie jesienno-zimowym. Wykupując od ubezpieczyciela obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu (OC), należy mieć na uwadze, że w naszym kraju nie ma prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe. W związku z tym faktem żaden ubezpieczyciel nie może uchylać się od obowiązku wypłaty odszkodowania z tytułu OC wówczas, gdy spowodujemy wypadek, a nasz pojazd nie miał zmienionych opon na zimowe.

Niektórzy kierowcy decydują się na wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia AC. Tutaj muszą oni zwrócić szczególną uwagę na fakt, że każdy z ubezpieczycieli może indywidualnie określać zakres likwidacji szkód. Dlatego też, dokonując zakupu polisy trzeba dokładnie przeanalizować warunki proponowanej umowy. Wszelkie informacje dotyczące odszkodowań są zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) danego ubezpieczyciela.

Chociaż kwestia obowiązkowych opon zimowych nie jest uregulowana w polskim prawie, to nie wolno tego bagatelizować, gdyż w każdym momencie obowiązujące przepisy mogą ulec zmianie. Warto wspomnieć, że od kilku miesięcy Parlamentarny Zespół do spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pracuje nad zmianami przepisów w tym zakresie. Jeśli wszystko pójdzie po myśli posłów, wówczas kierujący pojazdami będą zobligowani do jeżdżenia na zimowych oponach od 1 listopada do 15 marca.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły