Twoje dziecko uległo wypadkowi podczas kolonii? Domagaj się odszkodowania od ubezpieczyciela

Kolonie wakacyjne to nie tylko wielkie przeżycie dla dzieci, ale przede wszystkim dla zatroskanych rodziców. W przypadku, gdy nasza pociecha ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi podczas kolonii czy obozu, rodzina poszkodowanego powinna domagać się wypłacenia odszkodowania od ubezpieczyciela. Zgłoszenie się do organizatora wyjazdu to pierwszy krok, od którego swoje działania powinien rozpocząć opiekun prawny.

Wyczekiwany ostatni dzwonek to wśród młodzieży upragniony okres odpoczynku, który rozpoczyna zasłużone wakacje. Większość rodziców chcąc wynagrodzić pracowitość swoich pociech, wysyła je na zorganizowane wyjazdy wakacyjne w formie obozów lub kolonii. Jest to najlepszy wariant, zapewniający możliwość nie tylko nawiązania nowych znajomości, ale również doznania pewnej lekcji samodzielności. Brak opieki rodzicielskiej sprawia, iż młodzi często czują się swobodniej, nie dostrzegając potencjalnych zagrożeń, przez co coraz częściej dochodzi do wypadków.

Wakacyjna atmosfera najczęściej popycha nastolatków do podejmowania pochopnych i nieprzemyślanych decyzji. W związku z tym, nikogo nie dziwią statystyki policji, wskazujące na to, że do największej liczby wypadków dochodzi właśnie na zorganizowanych wyjazdach kolonijnych. Chęć zaimponowania koledze czy dziewczynie zazwyczaj kończy się nieszczęśliwym wypadkiem. Na tym nie koniec. Przyczyna tkwi także w zaniedbaniach kadry, której rodzice powierzyli w opiece swoje pociechy. Niedopełnienie przez nich obowiązków skutkuje konsekwencjami prawnymi wynikającymi z artykułu 160 kodeksu karnego, który stanowi, iż każdy kto naraża innego człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W wszystkich przypadkach, w których dziecko doznało wypadku podczas kolonii lub obozu, rodzina poszkodowanego ma prawo domagać się odszkodowania od ubezpieczyciela.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Opiekun prawny dziecka jest osobą mogącą ubiegać się o odszkodowanie należne z tytułu nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło podczas wyjazdu. Na organizatorze kolonii ciąży obowiązek wykupienia ubezpieczenia od nieszczęśliwych następstw wypadków. Niestety, często się zdarza, że większość osób nie jest świadoma przysługujących im praw. Ten stan wykorzystują przede wszystkim ubezpieczalnie, pozostawiając klienta bez możliwości domagania się o odszkodowanie.

Zgłoszenie się do organizatora wyjazdu to pierwszy krok rozpoczynający działania opiekuna prawnego w celu dowiedzenia się, czy zgłoszony został wypadek do firmy ubezpieczeniowej, w której wykupiona została polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli okaże się, że organizator nie dopełnił formalności w tym zakresie, opiekun sam może dochodzić swych praw bezpośrednio od właściwej firmy ubezpieczeniowej oraz wypełnić formularz, który służy zgłoszeniu zaistniałego wypadku dziecka mającego miejsce podczas zorganizowanego wyjazdu. Otrzymując wypełniony formularz, zakład ubezpieczeń ma obowiązek podjąć wszelkie niezbędne czynności, które mają na celu ustalenie stanu faktycznego, okoliczności w jakich doszło do wypadku oraz przebiegu tego zdarzenia. Skierowanie przez ubezpieczyciela na końcowe badania poszkodowanego dziecka to ostatni etap działania. Ma to na celu określenie uszczerbku na zdrowiu, co wpływa na ustalenie wysokości należnego odszkodowania.

Ile możemy otrzymać?

Wysokość kwoty, jaką można otrzymać od firmy ubezpieczeniowej uzależniona jest od następujących czynników:

  • sumy ubezpieczenia, na jaką organizator wyjazdu ubezpieczył dzieci,
  • procentowo ustalonego uszczerbku na zdrowiu, który jest określany przez lekarza powołanego przez ubezpieczyciela,
  • w przypadku, gdy po przeprowadzonych badaniach lekarz orzeknie trwały uszczerbek na zdrowiu, zakład ubezpieczeń wypłaci świadczenie.

Ubezpieczenia wyjazdów zagranicznych

Decydując się na wyjazd dziecka za granicę warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jest ono nieocenione w sytuacji wypadku bądź uszczerbku na zdrowiu, ponieważ koszty leczenia za granicą są niesamowicie wysokie, a niekiedy wręcz mogą przekroczyć potencjalne możliwości finansowe rodziców. Jeśli nie wykupimy takiego ubezpieczenia, ewentualne wydatki będziemy musieli sami ponieść z własnej kieszeni. Polisa turystyczna, to koszt w granicach tylko 1 euro dziennie.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły