Mija dziesięć lat od chwili, kiedy Lew Rywin, w imieniu grupy trzymającej władzę, przyszedł do Agory i został nagrany przez Adama Michnika. Od tamtej pory scena polityczna została przemeblowana już kilka razy i zawsze działo się to przy udziale jakichś taśm i jakichś nagrań. Wprawdzie ludzkość co chwila wykonuje kroki milowe w różnych dziedzinach, ale jeśli chodzi o politykę najlepiej sprawdzają się metody wypróbowane już wieki temu: podsłuch, inwigilacja, prowokacja…
1. W grudniu 2002 roku Gazeta Wyborcza ujawnia fragmenty nagranej pół roku wcześniej rozmowy Adama Michnika, naczelnego GW z Lwem Rywinem, gdy ten przychodzi do gazety z propozycją łapówki w zamian za korzystne zmiany w przygotowywanej ustawie, która umożliwiłaby koncernowi Agora kupno Polsatu.
2. W roku 2003 według nagrań z podsłuchu prowadzonego przez policję, poseł SLD Andrzej Jagiełło zadzwonił do radnych SLD w Starachowicach i powołując się na informacje otrzymane od wiceministra MSWiA Zbigniewa Sobotki ostrzegł ich o planowanych aresztowaniach. Aresztowania te miały dotyczyć członków rozpracowywanej przez policję grupy przestępczej działającej a terenie Starachowic oraz działaczy samorządowych , podejrzewanych o współpracę z tą grupą.
3. W 2006 roku Renata Beger w poselskim pokoju nagrywa rozmowę z posłami PiS – Adamem Lipińskim i Wojciechem Mojzesowiczem. Na prośbę TVN , na użytek programu, „negocjuje” warunki, na jakich mogłaby przejść do PiS. Żąda dla siebie m.in. stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i pozytywnego załatwienia swoich spraw sądowych.
4. W roku 2006 były premier RP Józef Oleksy spotyka się z prezesem Bartimpexu Aleksandrem Gudzowatym. Ten ostatni nagrywa rozmowę, którą następnie upublicznia tygodnik Wprost . Pada wiele gorzkich słów pod adresem lewicy. Rozgoryczony polityk nie oszczędza także byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
5. W roku 2007 afera gruntowa pogrąża Andrzeja Leppera. Do dziś nie wiadomo, za czyim pośrednictwem dokonano przecieku. W tle afery majaczą słynne nagrania Zbigniewa Ziobry. Kiedy w roku 2011 Andrzej Lepper popełnia samobójstwo naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz ujawnia ( najpierw na łamach własnej gazety, a potem w prokuraturze), że rok wcześniej, podczas spotkania z przewodniczącym „Samoobrony” nagrywał rozmowę z nim. Niestety, nagranie okazało się kiepskiej jakości. Podczas rozmowy z Sakiewiczem Andrzej Lepper , ponoć bardzo zdenerwowany i przestraszony, mówił że posiada nagrania mogące przewrócić polską scenę polityczną
6. W roku 2007, tuż przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi, cała Polska, dzięki prowokacji ( z ukrytą kamerą w tle) dowiaduje się, jak posłanka Sawicka z PO „załatwia” ustawienie przetargu na atrakcyjna działkę na Helu
7. W roku 2009 wybucha afera hazardowa. „Rzeczpospolita” publikuje stenogramy z nagrań (rejestrowanych przez CBA) rozmów szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego z Ryszardem Sobiesiakiem, biznesmenem działającym w branży hazardowej. Rzecz dotyczy zablokowania ustawy , która miała wprowadzić 10-proc. dopłatę na cele sportowe dla kasyn, salonów gier i automatów o niskich wygranych. Biznesmen powołuje się na znajomość z ówczesnym ministrem sportu Mirosławem Drzewieckim i Grzegorzem Schetyną.
8. W lipcu roku 2012 Puls Biznesu publikuje fragmenty rozmowy (nagranej pół roku wcześniej) Władysława Serafina, szefa kółek rolniczych z Władysławem Łukasikiem, byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego. Łukasik, rozżalony po stracie stanowiska, opowiada o nepotyzmie w Ministerstwie Rolnictwa i spółkach skarbu państwa związanych z rolnictwem. W rezultacie minister rolnictwa Marek Sawicki podaje się do dymisji.
I jeszcze jedno: do afery potrzebne jest nie tylko nagranie, ale, przede wszystkim, jakaś gazeta, która je upubliczni. Bez tego nie ma zabawy.
(M.F.)