Najwyższy budynek świata ma powstać w 90 dni

Czy da się zbudować najwyższy budynek świata w 90 dni? Chińska firma Broad Group przekonuje, że tak i zapowiada postawienie konstrukcji o wysokości 838 metrów w czasie trzech miesięcy.

Najwyższy budynek świata o nazwie „Sky City One” ma stanąć w mieście Changsha położonym w południowych Chinach. Ambitny plan firmy Broad Group zakłada wybudowanie drapacza chmur o wysokości 838 m w przeciągu 90 dni. Jeżeli Chińczykom uda się zrealizować projekt w przyjętym harmonogramie, będzie to najwyższa i najszybciej postawiona konstrukcja na świecie. Dodatkowo wykonawca zapowiada, iż koszt wybudowania wieżowca będzie dużo niższy, niż podobnych konstrukcji tego typu.

Sekretem realizacji planu w tak krótkim czasie jest wykorzystanie techniki budowy z prefabrykatów. „Sky City One” w 95 proc. składać będzie się z gotowych elementów (wyglądających jak klocki dla dzieci). Zostaną one ukończone jeszcze przed rozpoczęciem właściwych prac budowlanych. Gotowe elementy zostaną dostarczone na plac budowy, gdzie zostaną połączone w jedną całość. W ten sposób ma powstać najwyższy budynek świata.

Chińczycy z całą pewnością  mogą osiągnąć swój cel, gdyż nie jest to pierwsza nietypowa realizacja na ich koncie. Niedawno zbudowali 30 piętrowy hotel w czasie 360 godzin, czyli 15 dni.

Sky City One ma mieć 220 pięter, 1 mln m2 powierzchni użytkowej. Budynek ma zmieścić 100 tys. osób. W budynku znajdą się 104 szybkie windy, które połączą poszczególne kondygnacje. Wieżowiec ma być ponadto odporny nawet na najsilniejsze trzęsienia ziemi. Oprócz mieszkań w budynku znajdą się także sklepy i powierzchnie rekreacyjne. Drapacz chmur ma być również energooszczędny, budynek ma zużywać 1/5 energii, jaką zużywają podobne konstrukcje.

Obecnie najwyższym budynkiem na świecie jest wieżowiec „Burj Khalifa” w Dubaju, który mierzy 829 metrów. Koszt budowy szacowany jest na 1,5 mld dolarów. Dla porównania chińska budowla ma być o 9 metrów wyższa i będzie kosztować ok. 628 mln dolarów.

Mimo iż władze Chin nie wydały jeszcze pozwolenia na budowę, to firma Broad Group jest dobrej myśli. Plan realizacji przedsięwzięcia zakłada rozpoczęcie budowy w listopadzie br., ma się natomiast zakończyć w styczniu 2013 r.  

(DŻ) 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Stwórzmy legiony do walki z fundamentalistami z ISIS

    129 osób zabitych, kilkaset rannych w tym dziesiątki ciężko – to bilans ataku terrorystycznego w Paryżu dokonanego przez islamistów. Według …

  • Karty w Sejmie rozdaje PiS

    Sejm rozpoczął działalność w nowym kształcie. Przyjął dymisję ustępującego rządu. Dokonał wyboru swoich władz. Pojednawcze deklaracje polityków obozu rządzącego kontrastowały …

  • Beata Szydło desygnowana na Prezesa Rady Ministrów

    – Naszą dewizą będzie praca i pokora – powiedziała Beata Szydło podczas desygnacji na premiera przez prezydenta Andrzeja Dudę. – …