Zmienia się obraz polskiej wsi. W ciągu pierwszych 6 lat po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej dochody rolników wzrosły ponad dwukrotnie. Rośnie też liczba gospodarstw powyżej 30 h
Według raportu „Polska Wieś 2012” zmienia się struktura i charakter polskiej wsi. Obecnie ok. 60 proc. mieszkańców nie zajmuje się uprawą roli, natomiast z rolnictwa utrzymuje się jedna trzecia populacji wsi. Raport, opracowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, wskazuje, że na wsi zmniejszyła się liczba gospodarstw rolnych, zwłaszcza tych najmniejszych o powierzchni do 2 ha. Jednocześnie coraz więcej jest gospodarstw powyżej 30 ha.
Autorzy raportu podkreślają, że małe gospodarstwa spełniają wiele pożytecznych funkcji ekonomicznych, środowiskowych i społecznych, mimo iż ich dochodowość i produktywność pozostaje na niskim poziomie. Setki tysięcy mieszkańców wsi traktuje kilkuhektarowe gospodarstwa jako element zabezpieczenia socjalnego. Tylko stosunkowo duże gospodarstwo rolne daje możliwość utrzymywania się z rolnictwa.
Taka zmiana struktury gospodarstw powoduje to, że w Polsce, podobnie jak w innych krajach, zmniejsza się udział rolnictwa w tworzeniu produktu krajowego brutto, mimo iż rolnicy nie produkują mniej. Obecnie w naszym kraju udział rolnictwa w PKB wynosi 3 proc.
Eksperci oceniają, że dochody rolników po akcesji Polski do Unii Europejskiej są dwukrotnie wyższe niż przed przystąpieniem. Wpływ na to mają dotacje i dopłaty, które dają rolnikom ponad 50 proc. dochodów. Podkreśla się jednocześnie, że wstąpienie Polski do Unii było ogromną, nie mającą wcześniej miejsca, szansą dla polskiej wsi.
(Dar)