Na tegoroczne warmińsko-mazurskie Wojewódzkie Święto Ludowe zjechali do Rozóg w powiecie szczycieńskim członkowie i sympatycy PSL z całego województwa. Wśród nich – najważniejsi politycy partii w regionie, m.in.: Stanisław Żelichowski, Piotr Żuchowski, Marian Podziewski, Zbigniew Włodkowski, Urszula Pasławska, Adam Krzyśków i Witold Wróblewski.
Obchody zainaugurowała msza w kościele p.w. św. Marii Magdaleny. Po niej uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą z Braniewa i poczty sztandarowe, przemaszerowali do amfiteatru przy Gminnym Ośrodku Kultury. Spotkanie było okazją do podziękowania za całoroczną pracę i zaangażowanie oraz nagrodzenia medalami i odznaczeniami zasłużonych członków PSL. Tegoroczne Wojewódzkie Święto Ludowe było wyjątkowe i bardzo ważne dla młodych ludowców. W Rozogach uroczyście przekazano sztandar Forum Młodych Ludowców Warmii i Mazur. Nadano też honorowe członkostwo FML wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Urszuli Pasławskiej, jednej z współzałożycielek Forum.
Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. W amfiteatrze zagrały: Folk Kapela, Jarzębiny, młodzieżowy zespół ukraiński z Górowa Iławeckiego Vidkryta Zona, Kapela Jakubowa z Olsztyna, zespół rockowy Ananakofana oraz zespół disco-polo MAMZEL. A potem – dyskoteka, na której bawiono się do północy.
Co roku Wojewódzkie Święto Ludowe obchodzone jest w województwie warmińsko-mazurskim w innej miejscowości. W tym roku wybrano miejsce wyjątkowe. Rozogi, leżąca na pograniczu mazursko-kurpiowskim miejscowość, będąca bramą wjazdową na Mazury, słynnie z kultywowania kurpiowskich tradycji. W każde święto kościelne tu można zobaczyć Kurpianki w pięknych, ludowych strojach, działa Muzeum Mazursko-Kurpiowskie, a od 17 lat organizowany jest Powiatowy Konkurs Palmy Wielkanocnej, największa i najbardziej kolorowa taka impreza w regionie.
– Wybranie Rozóg na miejsce obchodów Wojewódzkiego Święta Ludowego, to znakomita promocja i zarazem wielkie wyróżnienie i dla miejscowości, i dla całej gminy – powiedział Józef Zapert, wójt gminy Rozogi od 1990 roku. – W przygotowania włączyli się mieszkańcy gminy. Myślę, że stanęliśmy na wysokości zadania, i że wszyscy – i mieszkańcy, i goście dobrze się bawili.
Wojewódzkie Święto Ludowe przebiegało w tym roku pod hasłem „Czas na polityczne grillowanie”. Był więc czas na polityczne rozmowy, i na grillowanie, oraz na spróbowanie regionalnych przysmaków, i oczywiście na dobrą zabawę. A bawiło się w Rozogach prawie 2 tysiące osób.
(ek)