Marszałkowska puenta roku

–- Zakończymy 2021 rok doświadczeni wieloma wyzwaniami, ale mimo to osiągnęliśmy cele, które sobie założyliśmy – mówi GUSTAW MAREK BRZEZIN, marszałek województwa. Z gospodarzem regionu rozmawiamy o podsumowaniu minionego roku i planach na kolejny.

 

 

ZIELONY SZTANDAR: Panie marszałku, które z zeszłorocznych postanowień udało się panu wypełnić?

GUSTAW MAREK BRZEZIN: Mówimy o sferze zawodowej czy prywatnej?

Może zacznijmy od prywatnej.

– Cieszy mnie remont mojej zabytkowej wołgi. Udało się zadbać o mechanikę, ale też o wnętrze. Celebruję każdą przejażdżkę, tym bardziej, że czasu na rekreację nie ma zbyt wiele. Oprócz tego poczyniłem skromne postępy w odnowie rodzinnego domu na wsi. Choć w tym przypadku wciąż pojawiają się nowe pomysły, więc pracy zdaje się nie ubywać (śmiech).

To dobry stan dróg w regionie leży panu na sercu również jako miłośnikowi klasycznej motoryzacji. Pamiętam, że w marszałkowskim planie wydatków w 2021 r. dużo środków programowano na komunikację. Czy zeszłoroczne założenia udało się wykonać?

– Zaplanowany na 2021 rok budżet wykonaliśmy zgodnie z przyjętymi założeniami. Plan był bardzo ambitny, bo aż połowę wydatków stanowiły inwestycje. To fenomen, zwłaszcza w trudnej sytuacji samorządów, doświadczających negatywnych skutków zmian legislacyjnych na szczeblu centralnym. Tylko w zeszłym roku zainwestowaliśmy niemal 400 mln zł z budżetu województwa w infrastrukturalny rozwój dróg i mostów. To niemal 40 proc. ogółu wszystkich naszych zeszłorocznych wydatków. Oddaliśmy do użytku wiele kilometrów odnowionych tras i rozpoczęliśmy kolejne prace w praktycznie każdej części województwa. Krok po kroku, kilometr po kilometrze – wychodzimy z komunikacyjnego zakrętu. Choć pracy wciąż wiele.

A co z budżetową aktywnością samorządu województwa w innych ważnych obszarach?

– Rozwój regionu kreowaliśmy wielosektorowo, wspierając m.in. system opieki zdrowotnej, kulturę, oświatę, pomoc społeczną, bezpieczeństwo. Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie, remont Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, hangary na lotnisku w Szymanach, wsparcie służb mundurowych, uruchomienie nowych marszałkowskich grantów dla Kół Gospodyń Wiejskich i działkowców – to tylko wybrane przykłady naszych dopełnionych inwestycji z ostatnich tygodni i miesięcy. A równolegle wiele w toku, których fundamentem realizacji są fundusze unijne.

Na przykład?

– Sztandarową inwestycją jest prowadzona przez miasto Olsztyn modernizacja Hali Urania. Przyszła sportowo-rozrywkowa wizytówka Warmii i Mazur. Start prac nad nowym obiektem bardzo cieszy mnie osobiście, bo wiem, ile aktywności kosztowało nas wynegocjowanie dodatkowych milionów złotych z Komisją Europejską, by móc zmodernizować ten obiekt. A postępy na placu budowy widać gołym okiem. Niedawno oddaliśmy wspólnie do użytku Kinoteatr „Harmonia” w Nowym Mieście Lubawskim, który utworzono w murach byłego kościoła ewangelickiego. Tu pomogły specjalnie programowane środki na rewitalizację w ramach sieci miast Cittaslow.

Wygląda na to, że to był pracowity rok.

– Zakończyliśmy 2021 rok doświadczeni wieloma wyzwaniami, ale mimo to osiągnęliśmy cele, które sobie założyliśmy. Abstrahując od kwestii samego budżetu województwa, wielkim sukcesem jest stuprocentowe wdrożenie unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Podpisujemy ostatnie umowy o dofinansowanie sięgając po środki będące wcześniej w rezerwie. Wdrożenie 1,728 mld euro jako jeden z najskuteczniejszych regionów w tej materii jest naprawdę wielką spraw


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły