Stefan Krajewski liderem PSL na Podlasiu

Poseł Stefan Krajewski ponownie został prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego w województwie podlaskim. Wybrali go delegaci na regionalnym zjeździe partii, który 2 października br. odbył się w Księżynie koło Białegostoku.

 

Na Stefana Krajewskiego głosowało 115 delegatów na zjazd. Jego kontrkandydat Wiesław Żyliński, w przeszłości między innymi wicewojewoda podlaski, zdobył 15 głosów. Oddano 123 głosy, 122 były ważne – powiedziała Agnieszka Zawistowska, dyrektor biura PSL w Białymstoku.

Gościem zjazdu był prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. – Po trudnym doświadczeniu wyborczym w 2015 r. udało się po czterech latach kadencji podwoić wynik wyborczy i otworzyć się na nowe środowiska. Mimo prób marginalizacji i likwidacji Stronnictwa przetrwaliśmy ten czas i zachowaliśmy silną podmiotowość. Dla nas bezpieczeństwo granic jest bardzo ważne. Rządzący nie chcą jednak współpracować z opozycją i nie chcą przedstawić Polakom rzetelnej informacji o sytuacji na granicy. Zamiast współdziałać, wolą konflikt. My chcemy łączyć, nie dzielić. Jesteśmy jedynymi obrońcami polskiego rolnictwa w parlamencie. Będziemy bronili interesu polskiej wsi przed szkodliwymi pomysłami Sylwii Spurek i komisarza z PiS Janusza Wojciechowskiego. To dzięki nam i zaangażowaniu rolników udało się zatrzymać „piątkę Kaczyńskiego”. Rząd PiS zaorał samorząd. Kolejne kompetencje i środki zostają odbierane lokalnym społecznościom. Jak najwięcej decyzji powinno zapadać w samorządzie, a nie przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Gdy w polskiej historii dochodziło do konfliktów pomiędzy rodakami, to źle się to dla Polski kończyło. Dlatego będziemy odbudowywać wspólnotę narodową. Nie zrobią za nas tego ci, którzy chcą wykluczać ze społeczeństwa drugą stronę. Jak mówił Wincenty Witos „w sprawach wiary będziemy słuchali każdego wikarego. W sprawach polityki nie będziemy słuchać żadnego biskupa”. Wyrastamy z korzeni chrześcijańskich, lecz nie zgadzamy się na polityczne wykorzystywanie Kościoła – podkreślił w swoim wystąpieniu prezes Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Jesteśmy w trakcie kampanii sprawozdawczo-wyborczej, finał najprawdopodobniej 4 grudnia, na pewno jeszcze w tym roku w Warszawie kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na kongresie będzie wybierany prezes PSL, Rada Naczelna. Kadencja powinna się skończyć w 2020 r., ale z powodu pandemii, gdy niemożliwe były spotkania, była wydłużona; następna kadencja ma mieć jak dotąd zgodnie ze statutem partii cztery lata – poinformował na konferencji prasowej prezes PSL.

– Dziś VI Wojewódzki Zjazd Delegatów PSL w Białymstoku. Jako prezes wojewódzki staję przed delegatami, by poddać się ocenie i weryfikacji. Zamiast zaciśniętej pięści wolę uścisk dłoni! Zjazd oceni i wybierze prezesa i wizję stronnictwa w regionie na kolejne lata i wybory – podkreślił Stefan Krajewski. Poinformował też, że przed zjazdem regionalnym wybrano władze PSL w regionie na 15 zjazdach powiatowych.

Przewodniczący zjazdu, wiceprezes PSL w Podlaskiem radny sejmiku Wojciech Grochowskipowiedział, że w ostatnim czasie do PSL zapisało się 50 nowych członków, a frekwencja na sobotnim zjeździe cieszy.

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Polska i Europa potrzebują solidarności

    VII Europejskiego Kongresu Samorządów Musimy się solidaryzować, bo obecnie walczymy o sprawę wartości demokratycznych i pokoju na świecie – mówił …

  • Senator Ryszard Bober otworzył biuro w Starogardzie Gdańskim

    Uroczyście otwarto biuro senatorskie Ryszarda Bobera w Starogardzie Gdańskim. W wydarzeniu wziął udział poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL, władze PSL …

  • Marszałkowska puenta roku

    –- Zakończymy 2021 rok doświadczeni wieloma wyzwaniami, ale mimo to osiągnęliśmy cele, które sobie założyliśmy – mówi GUSTAW MAREK BRZEZIN, …