Podatek cukrowy już obowiązuje. Co i o ile zdrożeje?

Po wprowadzeniu od 1 stycznia 2021 r. tzw. podatku cukrowego ceny napojów zawierających cukier wzrosły według prognoz o co najmniej 30-40 proc. – dokładnie tak jak przewidywały firmy z branży, która zostanie obciążona nową opłatą. Przedsiębiorcy twierdzą, że w czasie kryzysu rząd nie powinien nakładać na biznes nowych obciążeń fiskalnych, bo dodatkowo pogarszają one sytuację poszczególnych branż.

Opłata cukrowa, czyli parapodatek, zacznie obowiązywać w 2021 r. Opłata będzie nałożona na napoje słodzone. Jej celem jest poprawa zdrowia Polaków, bo tego cukru spożywamy bardzo dużo, a jeśli spojrzymy na dane, to rośnie spożycie bilansowe, czyli nie cukru kupowanego w paczkach, ale tego dodawanego do żywności. Rozwiązanie wprowadzane przez rząd jest realizowane również w innych krajach, czyli nie jesteśmy tutaj w awangardzie.

Opłata cukrowa zostanie nałożona na producentów napojów, którzy dosładzają swoje produkty cukrem lub jego zastępnikami.

Podatek cukrowy jest kolejnym obciążeniem dla firm, chyba już 25. w ostatnich kilku latach. Jest niczym innym jak kosztem, który będą musieli ponieść zarówno producenci, jak i konsumenci, bo należy pamiętać, że od 1 stycznia ceny napojów, które zawierają cukier, wzrosną co najmniej o 30-40 proc.

Nowy parapodatek składa się z dwóch części – stałej i zmiennej. Pierwsza z nich wyniesie 0,50 zł za litr w sytuacji, kiedy zawartość substancji słodzącej nie przekracza 5 g na 100 ml napoju. Druga część wyniesie 0,05 zł za każdy gram cukru lub słodzika powyżej tej granicy. Opłata nie obejmie napojów z zawartością soków owocowych i warzywnych powyżej 20 proc oraz izotoników. Jednocześnie napoje energetyzujące (zawierające np. taurynę i kofeinę) będą obciążone dodatkową opłatą w wysokości 10 gr za litr. Opłata cukrowa zacznie obowiązywać już z początkiem przyszłego roku. Jak powszechnie wiadomo z podatkami to jest tak, że bardzo rzadko płaci je tylko jedna strona, czyli tylko producenci, albo tylko konsumenci. Te koszty w całości nie zostaną przerzucone na kupujących, bo to by oznaczało wzrost cen o 35 proc. w niektórych kategoriach. Mowa tu o masowych napojach słodzonych w dużych butelkach. W warunkach tak silnego wzrostu cen, doszłoby do bardzo silnego popytu na te napoje, więc producenci nie mogą sobie na to pozwolić. Zgodnie z założeniem projektu, im wyższa zawartość cukru, tym ma być wyższa opłata. Na górze listy są napoje zawierające kofeinę, jak cola, a także napoje energetyczne.

Podatek cukrowy wprowadzają przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Wprowadza ona zmiany w różnych przepisach w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów

W przypadku braku wpłaty opłat w terminie naczelnik urzędu skarbowego będzie zobowiązany ustalić, w drodze decyzji, dodatkową opłatę (opłatę sankcyjną). Opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić przychód NFZ (w 96,5 proc.) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5 proc.).

 

(K.Cz, EY, Ben Sassi)


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły