Więcej mieszkań dla osób o niższych dochodach

Sejm uchwalił ustawy, które wprowadzą zmiany w budownictwie społecznym, czynszowym i komunalnym. Pakiet mieszkaniowy zakłada zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców, wakacje czynszowe w TBS oraz większe wsparcie na budowę i zwiększoną pomoc dla gmin.

Sejm uchwalił w ubiegłym tygodniu ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa tzw. społeczną część pakietu mieszkaniowego. Zakłada on m.in. zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w TBS oraz większe wsparcie na budowę i zwiększoną pomoc dla gmin.

Nowe przepisy zakładają też dojście do własności w nowo budowanych mieszkaniach w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM). Mają też zapewnić wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę.

Ustawa zakłada utworzenie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, w ramach którego zapewniono 1,5 mld złotych. Ma być wsparciem na budowę mieszkań dla gmin, które ucierpiały finansowo w wyniku COVID. Ułatwienia mają być też dla osób, które mają książeczki mieszkaniowe.

Przepisy zakładają większe wsparcie na modernizację zasobów komunalnych – do 50 proc. ma być podwyższone finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat na przedsięwzięcia, które polegają na remoncie mieszkań komunalnych.

(PAP, WK, Ben Sassi)


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły