Dzieci z Ukrainy gośćmi na Dolnym Śląsku

Na zaproszenie Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” z Legnicy, na Dolnym Śląsku gościły dzieci z Ukrainy. Młodzi Kresowiacy przybyli w ramach akcji letniej „Dzieci z Kresów Wschodnich Gośćmi Piastowskiej Ziemi Dolnośląskiej”, która została zorganizowana już po raz 23.

Piętnaście polskich rodzin z Dolnego Śląska otworzyło swoje serca i domy dla 26 dzieci z Ukrainy, zapewniając im zakwaterowanie i opiekę. Z oddaniem współpracowali przy realizacji bogatego programu ich pobytu.

Młodzi goście mieli okazję nie tylko wypocząć, ale także poznać historię i zabytki dolnośląskiego regionu, polską kulturę, a także doskonalić język polski, którego uczą się w polskich szkołach na Ukrainie. W programie pobytu było zwiedzanie Wrocławia, Legnicy, Głogowa oraz miasta i gminy Prochowice, wycieczki do Krasiejowa, Jaroszówki, Jaśkowic Legnickich, Polkowic, Dalkowa i Gaworzyc. Dzieciaki uczestniczyły także w prawdziwej lekcji historii, jaką były obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, organizowane od wielu lat przez Tadeusza Samborskiego. Na zaproszenie władz powiatu gościły również w legnickim starostwie.

Dzieci pochodzą z rodzin polskich i polsko-ukraińskich. Przyjechały ze Lwowa, Berdyczowa, Bereznego, Dawidowa, Kamieńca Podolskiego, Nowego Rozdołu, Przemyślan, Winnicy, Żółkwi, Żytomierza. Podczas podróży i pobytu w Polsce towarzyszyły im cztery opiekunki z Ukrainy.

Celem akcji jest pogłębianie wiedzy o Polsce, zachęcanie do nauki języka polskiego, poznawanie literatury i sztuki polskiej. Czas spędzony w Polsce owocuje wieloletnimi przyjaźniami, buduje dobre relacje między dziećmi z Kresów i ich polskimi rówieśnikami oraz rodzinami, które ich przyjmują. Wyzwala w lokalnych społecznościach piękne odruchy serca i aktywizuje samorządowców pokazując, jak ważna jest współpraca i działanie na rzecz drugiego człowieka.

Pomysłodawcą realizowanej z powodzeniem od wielu lat akcji jest dr Tadeusz Samborski, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy”, a „mózgiem” koordynującym całe przedsięwzięcie Janina Mazur, wicestarosta legnicka i wiceprezes Stowarzyszenia.

 

 

TEKST: Janina Tomczyk

Fot. Autorka


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Konwent Marszałków RP na Warmii i Mazurach

    Województwo warmińsko-mazurskie po ośmiu latach przejęło przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP. Warmia i Mazury przez pół roku będą teraz …

  • Końska dawka pozytywnej energii w Janowie

    Pierwsza niedziela lipca w Janowie w powiecie nidzickim zawsze jest wyjątkowa – wszystko za sprawą widowiska, jakie corocznie odbywa się …

  • Dzieci zebrały 500 ton makulatury

    Fot. Joanna Czechowicz-Bieniek/ UM Mazowsze Już po raz piętnasty dzieci i młodzież z Mazowsza zbierały makulaturę i plastikowe butelki, by …