Konwent Marszałków RP na Warmii i Mazurach

Województwo warmińsko-mazurskie po ośmiu latach przejęło przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP. Warmia i Mazury przez pół roku będą teraz przewodzić pracom forum, którego rolą jest działanie na rzecz efektywnej realizacji polityki rozwojowej i społecznej w regionach Polski. Pierwsze posiedzenie konwentu w regionie odbyło się 12 lipca w Olsztynie.

– Warmia i Mazury godnie przywitały gości, przedstawicieli samorządów regionalnych, uczestniczących w pracach tego ważnego forum – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin, który swoje wystąpienie rozpoczął od przedstawienia najmocniejszych stron regionu. – Mimo wielu różnic między naszymi województwami mamy dużo wspólnych problemów i chcemy je wspólnie rozwiązywać, najlepiej jednym głosem.

I blok tematyczny rozpoczęła dr hab. Magdalena Kachniewska z SGH w Warszawie, która mówiła o nowych technologiach i zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w turystyce:

– Warto je stosować, żeby zatrzymać turystę u siebie – w obiekcie, mieście czy regionie. Zarabiamy nie na tym, że turysta do nas przyjedzie, ale kiedy u nas zostanie, zje, przenocuje. Dzięki wykorzystaniu cyfrowej mowy ciała, internetu rzeczy zyskujemy dodatkowo szczegółową wiedzę o gościach, którzy nas odwiedzają, bez inwigilacji czy łamania przepisów RODO, i to bardzo spersonalizowaną wiedzę. To pozwala pomnożyć przychody regionów czy obiektów i lepiej planować ruch i atrakcje turystyczne.

Na Warmii i Mazurach nie ma aglomeracji, nie ma miast zamieszkiwanych przez ponad 200 tys. mieszkańców. Jednak udało się zbudować przewagę konkurencyjną w oparciu o miasteczka, rozwijające sieć miast dobrego życia Cittaslow. Te miejsca stawiają na rozwój w oparciu o własne zasoby, lokalną żywność, walory naturalne, kulturę i gościnność. To jedna z wartościowych sieci, zapisanych w regionalnej strategii rozwoju, a jej rozwój jest możliwy dzięki wsparciu samorządu województwa i środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Mamy dwa liczące się produkty turystyczne na Warmii i Mazurach, to są wielkie jeziora mazurskie i Kanał Elbląski, tu jednak nie widzimy miast Cittaslow, one są położone gdzie indziej – mówił Marcin Galibarczyk, dyrektor departamentu turystyki Urzędu Marszałkowskiego, który prezentował przykład dobrej praktyki na rzecz partnerstwa i rozwoju małych miast. – Mapa tych miast obrazuje, jak one szukały swojej drogi rozwoju, swojego pomysłu. I te miasta fantastycznie ze sobą współpracują, dzielą rozwiązaniami, wymieniają dobrymi praktykami, a nawet organizują wycieczki, aby poznawać siebie nawzajem. Realizują także kompleksowe programy rewitalizacji zabytkowej tkanki miejskiej, a także rewitalizację społeczną.

Technologię blockchain na służbie turystyce w wydaniu warmińsko-mazurskim, czyli ubraną w formę zabawy w warmińskie pokemony z wykorzystaniem szlaku kopernikańskiego i sylwetki wielkiego uczonego Mikołaja Kopernika przedstawił Maciej Bułkowski, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. To CoperniCoin, publiczny token okolicznościowy.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły