Przasnyskie starostwo nie zwalnia tempa

Powiat przasnyski, zgodnie z założeniami reformy administracyjnej z 1998 r. pozbawiony jest praktycznie udziału w podatkach i daninach państwowych. W momencie powstania powiat przasnyski dysponował procentowo najmniejszymi dochodami własnymi w całym województwie mazowieckim i jednymi z najniższych w kraju (3 proc. dochodów całkowitych). Wszystkie, bez wyjątku, obszary odpowiedzialności powiatu wymagały niezwłocznych kosztownych inwestycji. Tymczasem pieniędzy nie wystarczało nawet na sztywne wydatki bieżące.  

Długofalowa strategia rozwoju jest realizowana

By odwrócić ten trend konieczna była długofalowa strategia kompleksowego rozwoju powiatu. Na koniec I kadencji starostwo oddało do użytkowania nowy szpital, nowy budynek szkoły rolniczej, rozpoczęło też kompleksowe remonty wszystkich szkół i domu pomocy dla niepełnosprawnych. Rozpoczęła się też budowa pierwszych pełnowymiarowych hal sportowych w Przasnyszu i Chorzelach, we współpracy samorządami obu miast. Z udziałem powiatu rozpoczęta też została przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu. Starostwo zakupiło też pierwsze nowe samochody gaśnicze dla Powiatowej Straży Pożarnej.

Na początku drogi

W drugiej kadencji rady powiatu, okazało się jak ważna to była praca. Dzięki dobremu przygotowaniu dokumentacyjnemu powiat pozyskał najwięcej środków per capita w Polsce na budowę dróg ze środków przedakcesyjnych i pierwszej perspektywy unijnej. W 2006 r. po raz pierwszy powiat zdobył statuetkę im. Króla Kazimierza Wielkiego za I miejsce w Polsce w inwestycjach per capita.

Strefy szansą na rozwój i miejsca pracy

W III i IV kadencji powiat przasnyski najlepiej w kraju wykorzystał drugą perspektywę finansową Unii Europejskiej.

W Sierakowie pod Przasnyszem i pod Chorzelami powstały dwie strefy gospodarcze. Znaczenie tych stref dla rozwoju powiatu, dla powstrzymania niekorzystnego trendu migracyjnego, będzie wraz z upływem czasu coraz większe, ale już dziś spadek bezrobocia z ponad 20 proc. do kilku procent pozytywnie nastraja na przyszłość.

Z tymi strefami starostwo łączy też nadzieję na innowacyjność, która dzięki współpracy z uczelniami, w szczególności z Politechniką Warszawską ma szansę stać się udziałem całego powiatu.

Wyjątkowe inwestycje

W V kadencji starostwo opracowało kilka wyjątkowych na skalę powiatową inwestycji i pozyskał na nie spore dotacje, choć III perspektywa unijna niewielu samorządom dała takie szanse. Jest to perspektywa trudniejsza od poprzednich, nastawiona raczej na duże inwestycje o znaczeniu europejskim.

Współpraca procentuje

Starostwo wpisało się jednak w nią dzięki podjętej przez samorząd powiatowy sformalizowanej współpracy pomiędzy sąsiednimi powiatami, miastami i gminami. Starostwo było też inicjatorem utworzenia stowarzyszenia samorządowego Królewiecki Obszar Funkcjonalny – Porozumienie Przasnyskie, a w ramach podregionu wpisało się aktywnie w tzw. RIT Ostrołęka, gdzie jest zdecydowanie największym udziałowcem.

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły