PSL w Powiecie Lubelskim

Dobry gospodarz – aktywny samorząd

Powiat lubelski to 16 gmin położonych wokół Lublina, największego po wschodniej stronie Wisły miasta wojewódzkiego. Jest to nie lada wyzwanie, ponieważ konkurencja jest duża. Powiat jednak prężnie się rozwija, a bycie „sypialnią Lublina” nie jest dla niego priorytetem. Z roku na rok w tym regionie przybywa mieszkańców, a samorządowcy, wśród których przeważają przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, robią wszystko, by żyło się w nim jak najlepiej.

O tym, że w powiecie lubelskim osiedla się coraz więcej osób świadczą przede wszystkim statystyki. Obecnie jest ich ponad 153 tys., a co za tym idzie – rośnie też ilość budynków mieszkalnych. W 2017 r. liczba wydanych pozwoleń na budowę i przyjętych zgłoszeń nowych budynków mieszkalnych wyniosła 2097. W świetle statystyk najbardziej atrakcyjne są w tym zakresie gminy Niemce i Głusk.

W trosce o lepsze drogi

Zwiększająca się liczba mieszkańców, a przez to użytkowników dróg, sprawia, że jednym z priorytetów naszego samorządu jest rozwój infrastruktury drogowej. Co roku na remont istniejących dróg i budowę nowych przeznacza się ok. 50 mln zł. W 2016 r. padł rekord w historii powiatu – położono aż 86 km nowej nawierzchni.

Przebudowa dróg to ogromny koszt, dlatego nasi samorządowcy starają się korzystać ze wszystkich możliwości pozyskania dodatkowych funduszy. Przykładem zadania realizowanego w ramach dofinansowania jest jedna z najważniejszych tegorocznych inwestycji, czyli droga Skrzynice-Dominów. Jest to 4-kilometrowa „gruntówka”, która wymaga budowy od podstaw. Patrząc na tempo robót, można stwierdzić, że już jesienią w powiecie powstanie doskonała alternatywa dla drogi wojewódzkiej nr 835.

Ale to nie wszystko. W wielu miejscach trwają remonty, przebudowy, budowy, a w trakcie realizacji jest megaprojekt, którego liderem jest powiat lubelski. Przedsięwzięcie to ma usprawnić ruch drogowy w całym województwie, dlatego biorą w nim udział wszystkie powiaty. W ramach tej inwestycji w naszym regionie zostaną przebudowane dwie istotne drogi. Pierwsza z nich to odcinek długości 3 km od Woli Przybysławskiej do Przybysławic (Węzeł Nałęczów na drodze szybkiego ruchu S17) w gminie Garbów. Druga to ponad 5-kilometrowy odcinek od Strzeszkowic przez Krężnicę Jarą do granic miasta Lublina.

Wiadomo, że dobra nawierzchnia to nie wszystko, dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców samorządowcy inwestują w chodniki, ścieżki rowerowe i co roku organizują akcję „Bądź bezpieczny na drogach powiatu lubelskiego – noś odblaski”, w ramach której do tej pory zostało rozdanych około 4,5 tysiąca kamizelek i opasek odblaskowych.

Innowacje w oświacie i modernizacje szkół

Kolejnym obszarem, w którym nasz samorząd podejmuje aktywne działania, jest oświata. Młodzież i dzieci to potencjał, w który powiat lubelski inwestuje poprzez wprowadzanie innowacji pedagogicznych. Tegoroczny udział w Targach Edukacyjnych, którego punktem kulminacyjnym było gotowanie z VIP-ami, swoją oryginalnością i profesjonalizmem odniósł niemały sukces i wzbudził duże zainteresowanie wśród odwiedzających targi gimnazjalistów. Nie inaczej było na konferencjach – szkół zawodowych i szkolnictwa specjalnego. Nasze placówki przyciągają atrakcyjną ofertą edukacyjną dostosowaną do potrzeb lokalnego rynku pracy, profesjonalną i dobrze wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną, nowoczesną bazą dydaktyczną i sportową. Młodzież wyjeżdża na krajowe i zagraniczne staże i praktyki zawodowe, z których powraca z bagażem doświadczeń i praktycznymi umiejętnościami.

„Żeby uczniom uczyło się lepiej”, powiat inwestuje w remonty i modernizację infrastruktury oraz doposażenie szkół. W 2017 r. przebudowano plac wokół obiektów Zespołu Szkół im. W. Witosa w Piotrowicach, który został oddany do użytkowania w bardzo oryginalny sposób. W Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie powstaje nowoczesna kryta pływalnia, a w najbliższym czasie planowana jest także przebudowa piętra i placu wokół budynku Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli….


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły