Spotkanie opłatkowe w Tarnowie

Świąteczna atmosfera nie przeszkadza myśleć o przyszłości Ojczyzny. Dali temu wyraz zebrani w auli im. Wiesława Wody Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie na „Spotkaniu opłatkowym” działacze PSL z województwa małopolskiego. Świąteczne spotkanie stało się okazją do wymiany poglądów o działalności Stronnictwa, skuteczności programu i metod, a zarazem rozważaniom nad dalszym rozwojem kraju, własnego regionu i swoich miejscowości.

Wspólne kolędowanie, występy chórów szkolnych, dzielenie się opłatkiem i składanie nawzajem życzeń tworzy niepowtarzalną atmosferę. Barwne stroje ludowe, wiele góralskich, mundury strażaków, liczni działacze samorządów gmin, miast, powiatów i województwa, działacze organizacji pozarządowych i sportowych. Zaproszenie na spotkanie wystosowali Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł na Sejm RP, Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa małopolskiego, prezes ZP PSL w Tarnowie, Czesław Siekierski, poseł do Parlamentu Europejskiego Wśród zaproszonych gości wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, prezes WK PSL w Krakowie Andrzej Kosiniak Kamysz, posłowie na Sejm RP, przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych organizacji i instytucji. W wypełnionej po brzegi auli zebrało się kilkaset ludzi, którym leży na sercu rozwój Małopolski.

Gości powitał Stanisław Sorys, prezes Zarządu Powiatowego PSL w Tanowie, wicemarszałek województwa małopolskiego, który w krótkim wprowadzeniu przypomniał o tym, co najważniejszego działo się w Małopolsce, o dokonaniach i zamierzeniach.

Miejsce spotkania, w pobliżu historycznych Wierzchosławic, to dodatkowa okazja przypomnienia sylwetki Wincentego Witosa i jego zasług przy kształtowaniu granic nowej, odrodzonej w 1918 roku Polski. Dziś Polskę czekają nowe wyzwania.

Nawiązał do tego w swoim wystąpieniu Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictw Ludowego, poseł na Sejm RP. Przypomniał, że 5 listopada ubiegłego roku podczas dorocznych Zaduszek Witosowych, w Wierzchosławicach, PSL zainaugurował obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W planach odsłonięcie pomnika Wincentego Witosa w Kielcach i pomnika Batalionów Chłopskich w Warszawie, zorganizowanie patriotycznych pikników i akcję 1918 ognisk.

Nawiązał do chlubnych tradycji budowy wspólnej Polski. Takim symbolem jest Wincenty Witos, który stanął na czele Rządu Obrony Narodowej, utworzonego przez wszystkie partie parlamentarne. Zachęcał do podejmowania współpracy przy tworzenie programu dla małych ojczyzn, w każdej wsi, gminie, mieście powiecie, województwie. Przekazał jednocześnie podziękowania za dobrą pracę w minionym roku.

Wystąpienie prezesa zostało przyjęte z entuzjazmem. Zebrani wyrazili pełne poparcie.

Koleni mówcy w tym: Czesław Siekierski, europoseł, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urszula Augustyn, poseł na Sejm PR, Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, Wojciech Kozak, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, nawiązywali w swoich wystąpieniach do budowy Polski w duchu współpracy i poszanowania wartości narodowych i zdobyczy demokracji. Wskazywano, szukajmy tego, co nas łączy.

W trakcie spotkania do nabycia były cegiełki na budowę pomnika Wincentego Witosa w Kielcach.

Józef Bezak, Andrzej Gołowin


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły