Nieświadomie popełniane błędy w trakcie pracy

Każdego dnia, w trakcie pracy, popełniamy błędy, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na nasze zdrowie. Zazwyczaj nie zdajemy sobie z nich sprawy. Sprawdź, ile z tych rzeczy zdążyłeś zrobić w trakcie ostatniej godziny.

Dotykanie twarzy. Robimy to zupełnie nieświadomie. Dotykamy policzków, ust, brody przenosząc w ten sposób bakterie na nasze ciało. Dłonie mają kontakt z wieloma przedmiotami (klamki, klawiatura, uchwyty w autobusie), których powierzchnia roi się od przeróżnych bakterii. Przez takie działanie grozi nam szybsze złapanie infekcji, a także większe ryzyko pojawienia się wyprysków na twarzy.

Brak zmiany pozycji ciała. Siedzący tryb życia to znak dzisiejszych czasów. Większość z nas spędza kilka godzin dziennie za biurkiem, często pozostając nieruchomo. Odzwierciedla się to w naszym zdrowiu fizycznym. Taki tryb zwiększa ryzyko nadwagi, problemy ze stawami i krążeniem. Nawet, gdy regularnie uprawiamy sport po pracy, skutki braku ruchu przez dłuższą część dnia są nie do wyeliminowania. Warto więc co 40 minut rozprostować kończyny, czy rozciągnąć całe ciało.

Jedzenie przy biurku. Nie ma znaczenia, czy jemy jedynie owoce, czy inne przekąski. Jedząc w trakcie wykonywania pracy, zjadamy więcej, niż gdybyśmy skupili się wyłącznie na jedzeniu. Organizm potrzebuje więcej czasu, by odczuć sytość, dlatego jemy więcej. Spożywając przed komputerem, dużo częściej decydujemy się na przekąski zastępujące normalny posiłek, co odbija się na wadze i zdrowiu.

Ignorowanie potrzeby skorzystania z toalety. Często zdarza się, że wstrzymujemy mocz, by dokończyć pisanie e-maila, dopisać parę zdań w projekcie. O ile zdarza się to raz na jakiś czas, nie stworzy to problemu. Natomiast, jeśli robimy to regularnie, możemy wywołać kłopoty z pęcherzem i drogami moczowymi (infekcje, a nawet problem z utrzymaniem moczu).


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

    Gdy uczniowie wrócili do szkół po pandemii planowaliśmy kolejne działania, zajęcia rozmowy, które będą wspierały dzieci po długim, dwuletnim już …

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Jak poradzić sobie z lękiem przed koronawirusem?

    Obecna sytuacja pandemiczna to całkowicie nowa sytuacja. Wymuszone nią zmiany, izolacja, ograniczenie aktywności, poczucie zagrożenia, a także obawy o przyszłość …