Przewianie – przypadłość, o którą łatwo jesienią

Co to jest przewianie? Pod wypływem działania zimnego powietrza, nasz organizm gwałtownie wytraca dużą ilość ciepła, w wyniku czego dochodzi do spadku odporności. W związku z tym, organizm nie jest w stanie bronić się przed drobnoustrojami, które go atakują. Łatwo wtedy o chorobotwórcze infekcje. O przewianie najłatwiej, gdy wyjdziemy na zewnątrz z nawet delikatnie mokrymi włosami lub, gdy zdejmiemy z rozgrzanej głowy czapkę. Możemy wówczas doznać również przewiania ucha, któremu towarzyszy uczucie zatkanych uszu, ból, który nasila się podczas spożywania posiłku oraz gorączka. Zdejmując szalik z rozgrzanej szyi, dojść może do przewiania szyi – mamy wtedy do czynienia z zapaleniem mięśnia nerwu szyi, który objawia się sztywnością karku i jego bólem. Jeśli narzekamy na ostry ból w dolnej części pleców – bardzo możliwe, że doszło do ich przewiania, czego konsekwencją może być nawet przeziębienie nerek.

Przewianie całego ciała może skutkować przeziębieniem organizmu, któremu towarzyszą zazwyczaj ból gardła, katar, kaszel, złe samopoczucie oraz stan podgorączkowy.

Jeśli doświadczymy podobnych objawów, powinniśmy jak najszybciej rozgrzać wyziębione ciało, gdyż wirusy czują się najlepiej w temperaturze ok. 34°C. Dobrym sposobem jest przygotowanie gorącej kąpieli. Warto dodać do niej olejek z drzewa herbacianego lub eukaliptusowego, które mają działanie antyseptyczne. Po kąpieli wskazane jest wypicie gorącej herbaty z cytryną oraz miodem.

Gdy objawy dokuczają nam za bardzo, zalecane jest zażycie leku przeciwzapalnego, który zawiera ibuprofen. Warto również nasmarować plecy spirytusem kamforowym.

W przypadku zapalenia ucha, należy zwrócić się do laryngologa w celu wykluczenia zapalenia.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Zatrucia grzybami

    W Polsce rośnie ponad 2 tys. gatunków grzybów, z czego tylko 150 nadaje się do spożycia. Jemy je głównie z …

  • Samorząd terytorialny w pigułce

    System samorządu w Polsce Na czym polega misja gminy? Gmina jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego odpowiada za wszystkie sprawy o …

  • Przasnyskie starostwo nie zwalnia tempa

    Powiat przasnyski, zgodnie z założeniami reformy administracyjnej z 1998 r. pozbawiony jest praktycznie udziału w podatkach i daninach państwowych. W …