Wzdęcia, nudności, niestrawność – czy to helicobacter?

Do najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego zaliczamy bóle brzucha, nudności, wzdęcia oraz niestrawność. Często, wydaje nam się, że to wina nieprawidłowej diety lub stresu, jednak przyczyna może być inna. Odpowiedzialna za to może być bakteria o nazwie helicobacter pylori.

Jest to bakteria, która zagnieżdża się w błonie śluzowej żołądka. Szacunkowo, około 80 proc. Polaków jest jej nosicielem. Zarazić się nią można poprzez jedzenie ze wspólnych naczyń z osobą zarażoną, czy też przez zanieczyszczone ręce. Helicobacter wzmaga produkcję soku żołądkowego, który podrażnia przewód pokarmowy. Objawami zakażenia są: zgaga, nudności, nawracające bóle brzucha, biegunka, brak apetytu, bóle głowy. Skutkiem zakażenia może być zapalenie błony śluzowej oraz wrzody żołądka i dwunastnicy, a w najgorszym przypadku nawet rak żołądka.

W celu pozbycia się bakterii z organizmu na stałe, należy przyjmować antybiotyki. W czasie ich zażywania, powinniśmy zastosować specjalną dietę, która wspomaga działanie przyjmowanych leków. Taka terapia może zniwelować bóle brzucha i inne objawy towarzyszące zakażeniu helicobacterem oraz zwiększyć szansę na pozbycie się bakterii z organizmu.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły