PSL uczciło Święto Czynu Chłopskiego

15 sierpnia to data, którą ruch ludowy wspomina jako Dzień Czynu Chłopskiego. W dramatycznych dla Polski chwilach o niepodległości kraju walczyli o nią głównie mieszkańcy wsi. Ludowcy w całej Polsce oddali hołd bohaterom tych wydarzeń.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za jedną z ważniejszych bitew w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości.

Wincenty Witos, premier Rządu Obrony Narodowej poderwał do walki i wysiłku cały naród. Jednak to na mieszkańców wsi spadł główny ciężar prowadzenia wojny, bo ówczesną armię w 70 proc. stanowili właśnie chłopi. Chłopi nie tylko walczyli w armii, ale także musieli ją wyżywić i zaopatrzyć.

Centralne obchody Święta Czynu Chłopskiego w Tarnowie

Obchody Święta Czynu Chłopskiego w Tarnowie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Wincentego Witosa. Potem ludowcy przemaszerowali do Bazyliki Katedralnej, gdzie została odprawiona Msza Święta za ojczyznę.

Polacy w braterstwie zatrzymali ofensywę Armii Czerwonej. To jest święto nas wszystkich i chcemy z tego miejsca przypomnieć, że najważniejsza jest wspólnota narodowa, ona gwarantuje bezpieczeństwo państwa i narodu – powiedział podczas obchodów Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Lider PSL przypomniał, że Wincenty Witos stając przed 97. laty na czele Rządu Obrony Narodowej, popartego przez wszystkie opcje polityczne, „wezwał chłopów do wspólnej obrony razem z rzemieślnikami, studentami, duchownymi, co spowodowało, że wspólnota narodowa obroniła Polskę”. Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że ludowcy cały czas domagają się przyspieszenia prac nad projektem ustawy dot. unieważnienia orzeczeń wydanych wobec Wincentego Witosa i innych polityków w procesie brzeskim w latach 30. ubiegłego wieku.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Zaduszki Witosowe 2020

    Rokrocznie w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych ludowcy spotykają się przy grobie Wincentego Witosa, męża stanu, wielkiego demokraty, trzykrotnego premiera …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …