Adam Cużytek (1910-1943) Żołnierz Niepodległości – Bohater Zapomniany

16-17 Swym życiorysem mógłby wypełnić kilka innych. Jego życie to gotowy scenariusz na film fabularny. O żołnierzu Polski Walczącej. O bohaterze Polski Podziemnej.

Szlak bojowy Adama Cużytka to: kampania wrześniowa, Węgry, Jugosławia, Turcja ,Francja, Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, Narwik, Dunkierka, kurs spadochronowy w Anglii, powrót do kraju jako kurier polityczny, walka w konspiracji, organizacja samoobrony przed bandami UPA na Kresach Wschodnich w roli komendanta Okręgu IX BCh.

Tak wyglądała droga tego chłopskiego bohatera do wolnej Polski. Nie doczekał się jej. Zmarł w wieku 33 lat w 1943 r. Jego grób i nagrobek na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie Rosjanie po wojnie zdewastowali i zrównali z ziemią. Nie ma śladu…

Miłość Ojczyzny i pasje działania wyniósł z domu rodzinnego w Mościskach. Jego ojciec działał w PSL „Piast”, a następnie w Stronnictwie Ludowym, był członkiem Rady Naczelnej Stronnictwa. Pełnił funkcję prezesa Zarządu Powiatowego SL w Mościskach, w jednym z najstarszych miast Zachodniej Ukrainy, położonym w obwodzie lwowskim.

Zenon Kaczyński
Zakład Historii Ruchu Ludowego Fundacji Rozwoju


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły