Jubileusz 90-lecia Józefa Fajkowskiego

Jozef Fajkowski w  latach siedemdziesiatychJubileusz 90-lecia Józefa Fajkowskiego – historyka, ludowca, działacza państwowego i społecznego

Historia nie oszczędziła Drogiemu Jubilatowi – tak jak całemu jego pokoleniu – doświadczeń trudnych i dramatycznych. To, co miało Go złamać i odsunąć od chłopów, wsi i ruchu ludowego, stało się Jego siłą. Odradzał się, kształcił, działał społecznie i nigdy nie dał się zniechęcić i oderwać od politycznego ruchu chłopskiego. Był strażnikiem jego tradycji i nieprzemijających wartości. Dom, rodzina, przyjaciele, Stronnictwo to Jego fortece, z których ruszał do pracy i walki o lepsze jutro wsi i Polski. Swoją niezłomną pracą i zaangażowaniem społecznym pozostawił trwały ślad w dziejach ruchu ludowego.

Kolega Józef urodził się 4 lipca 1927 r. w Szczuczynie w chłopskiej rodzinie o patriotycznych tradycjach. Jego ojciec – Władysław Fajkowski przed wojną był aktywnym działaczem Stronnictwa Ludowego i ruchu spółdzielczego, a w czasie okupacji związał się z delegaturą powiatową rządu RP, w 1945 r. współorganizował samorząd w Szczuczynie, był członkiem Powiatowej Rady Narodowej w Grajewie i Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku, a w latach 1946-1949 zastępcą przewodniczącego MRN w Szczuczynie. Za popieranie PSL Stanisława Mikołajczyka uznany został za „kułaka” i usunięty z tych funkcji.

dr Janusz Gmitruk

Dyrektor Muzeum Historii
Polskiego Ruchu Ludowego
Fotografie pochodzą ze zbiorów MHPRL

 

Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży online

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły