Symbol chłopskiej samoobrony

Weronika Wasikowa (W480)Weronika Wąsik (1898-1944)

Podczas II wojny światowej na terenach południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej organizowano samoobronę przeciwko eksterminacji ludności polskiej – mordom, wyniszczaniu Polaków, paleniu wsi przez OUN (Organizację Ukraińskich Nacjonalistów), UPA (Ukraińską Powstańczą Armię) i jednostki dywizji SS Galizien. Sprawcami tych odrażających zbrodni byli nacjonaliści ukraińscy, ślepo wierzący, że za swe gorliwe niszczenie polskości w służbie hitlerowskich władz, wynagrodzeni zostaną ową mityczną i narodową „Samostijną Ukrainą” (Ukrainą tylko dla Ukraińców).

O godność i przetrwanie

W obronie ludności, która po ustąpieniu władz radzieckich znalazła się pod okupacją niemiecką stanął konspiracyjny ruch ludowy. W połowie 1942 r. władze wojewódzkie SL „Roch” powierzyły Janowi Nowakowi organizowanie Batalionów Chłopskich w Okręgu IX BCh, który obejmował byłe województwa: lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie. Walka w obronie ludności polskiej w Małopolsce Wschodniej to najbardziej krwawa karta z dziejów walk BCh. Nie była to walka z narodem ukraińskim, lecz faszyzmem i nacjonalizmem ukraińskim.

Duże zasługi w organizowaniu placówek i oddziałów BCh do walki z Niemcami i banderowcami w obwodzie buczackim położyła działaczka ludowa Weronika Wąsik.

Zenon Kaczyński

Zakład Historii Ruchu Ludowego Fundacji Rozwoju


Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar

Zamów prenumeratę: http://zielonysztandar.com.pl/prenumerata/

 

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Stres sprzyja otyłości

    Nie tylko złe nawyki żywieniowe, ale także stres powoduje, że ludzie tyją. Może to w jakiś sposób tłumaczyć tak dużą …

  • Rusza Powszechny Spis Rolny 2020

    Po zakończeniu żniw przed rolnikami z Mazowsza i z całej Polski jeszcze jeden bardzo ważny obowiązek do wypełnienia – udział …

  • Wielki Strajk Chłopski w sierpniu 1937 roku

    Nie ulega wątpliwości, że w okresie odzyskiwania niepodległości i utrwalenia bytu narodowego w latach 1918-1921 Polska była dla ludowców i …