Władysław Kosiniak-Kamysz: To mieszkańcy mają decydować o kształcie swoich Małych Ojczyzn

ruch obrony polskiej samorzadnosci

Powstaje Ruch Obrony Polskiej Samorządności

Więcej władzy w ręce mieszkańców, uproszczenie procedur samorządowych i przeniesienie decyzji jak najbliżej obywateli – to pomysły, które zostały zaprezentowane na konferencji Ruchu Obrony Polskiej Samorządności, która miała miejsce dzisiaj w Sejmie. Celem działania Ruchu jest przeciwstawienie się centralizacji władzy i chaosowi, który może zapanować w Polsce po wprowadzeniu w życie pomysłów PiS.

W dniu dzisiejszym w Sejmie miała miejsce konferencja Ruchu Obrony Polskiej Samorządności. Wzięli w niej udział samorządowcy i posłowie, którzy przekonywali, że zmiany w polskim samorządzie są ważne i potrzebne, by ułatwić rozwój i uprościć funkcjonowanie mieszkańców.

– Celem zmian w samorządzie musi być przede wszystkim ułatwienie życia mieszkańców. Dlatego proponujemy uproszczenie procedur, likwidację biurokratycznych barier i zwiększenie kompetencji do decydowania o wydawaniu środków publicznych. Władza musi być jak najbliżej naszych mieszkańców. Jednocześnie trzeba zlikwidować zbędne poziomy administracji, takie jak choćby wojewodowie. Dzisiaj to fikcyjna, zbędna struktura, która nie służy mieszkańcom, ale władzy z Warszawy – przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ruch Obrony Polskiej Samorządności stawia przed sobą ambitne cele. Założyciele wskazywali na potrzebę uproszczenia przepisów, zmniejszenia obciążeń Polaków oraz zwiększenie ich wpływu na funkcjonowanie miejscowości.

– Nie może być tak, że o sprawie remontu drogi, szkoły, wodociągu czy szybkiego internetu będzie decydował jakiś urzędnik z Warszawy. Z daleka widać dużo gorzej. Nasze sprawy musimy załatwiać tu, na miejscu. Znam wielu wspaniałych, zaangażowanych samorządowców, którzy z wielkim oddaniem i miłością do swojej Małej Ojczyzny działają na rzecz jej rozwoju – dodał Władysław Kosiniak Kamysz.

Nie szczędzono też krytycznych słów pod adresem ekipy rządzącej.

– Ci ludzie mają w pogardzie Polaków, demokrację, konstytucje. Pomysł PiS, związany z samorządami, to tak naprawdę zamach na wolności obywatelskie, to przeniesienie – jak za sanacji – wszystkich decyzji na biurko bezdusznej urzędniczej maszyny daleko od ludzi – mówił na konferencji Piotr Zgorzelski, poseł, wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego.

Eksperci Ruchu Obrony Polskiego Samorządu zwracali również uwagę na potrzebę reformy samorządu oraz zmian w przepisach. Proponują między innymi znaczące uproszczenie procedur, z którymi na co dzień spotykają się mieszkańcy. Chcą także ułatwień w procesie inwestycyjnym, tak, aby budowa szkół, szpitali, dróg czy wodociągów, tak ważnych z perspektywy obywateli, nie była obarczona ogromną ilością pozwoleń i dopuszczeń.

– Samorząd XXI w. to samorząd, który korzysta z dobrodziejstw techniki, w którym sprawy możemy załatwiać przez internet, ale przede wszystkim samorząd, który słucha swoich mieszkańców i jest z nimi w stałym kontakcie. Tego prawa nie można Polakom odbierać. Dlatego 24 stycznia powołano w Sejmową Komisję ds. ochrony polskiej samorządności. Będziemy bronili Polaków przed pomysłami PiS – podsumował Piotr Zgorzelski.

Ruch Obrony Polskiej Samorządności zapowiada kolejne inicjatywy w sprawie samorządów. Szczegóły poznamy wkrótce.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Prawdziwa twarz „dobrej zmiany”

    Na rodzinnym pikniku w Dygowie pod Kołobrzegiem prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział opracowanie nowej Konstytucji, która zagwarantuje prawdziwą demokrację, prawdziwą praworządność …

  • Ordynacja w służbie PiS

    Partia rządząca nie wierzy w swój sukces wyborczy i dlatego musi zmienić zasady gry. To zaskakujące, bo przecież sondaże pokazują …

  • Minister prowadzi politykę szkodliwą wobec polskiej wsi i polskich rolników

    Poseł Mirosław Maliszewski W imieniu grupy ponad 100 parlamentarzystów, posłów tego Sejmu reprezentujących wszystkie opozycyjne kluby parlamentarne przedstawiam wniosek o …