„Kosiniakowe” – tysiąc złotych miesięcznie na dziecko

Od pierwszego stycznia 2016 r. studentki i kobiety nieopłacające składek w ZUS-ie, po urodzeniu dziecka będą otrzymywać co miesiąc przez rok tysiąc złotych. To zasługa byłego ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza. Stąd nazwa wsparcia „kosiniakowe”. Do tej pory z rocznych płatnych urlopów rodzicielskich korzystali wyłącznie rodzice ubezpieczeni w ZUS-ie.

 

Wszyscy rodzice, bez względu na formę zatrudnienia, powinni mieć równe szanse na wsparcie od państwa. Do tej pory tak nie był. Jedynie osoby zatrudnione na etat lub samodzielnie opłacające składki w ZUS mogły liczyć na płatny urlop macierzyński. Dopiero program przygotowany przez ministra Władysława Kosiniak-Kamysza, który wszedł w życie 1 stycznia 2016 r., zmienił ten niesprawiedliwy, bo różnicujący dzieci na lepsze i gorsze, przepis. – Forma zatrudnienia, często przecież od nas niezależna, nie może decydować o tym, czy po urodzeniu dziecka mamy pieniądze na podstawowe wydatki. Od nowego roku wszyscy rodzice będą mieli zagwarantowane minimum bezpieczeństwa finansowego – mówi prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który jako minister pracy wprowadził nowe świadczenie.
Wsparcie od państwa rodzice będą otrzymywać przez rok lub dłużej w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, maksymalnie nawet przez 71 tygodni.
Z „kosiniakowego” skorzysta w przyszłym roku ponad 126 tys. rodziców. – To także dobra zmiana dla rolników. Do tej pory otrzymywali oni 3,5 tys. zł jednorazowego zasiłku macierzyńskiego. Od przyszłego roku dostaną w sumie 12 tys. zł na rękę w pierwszym roku życia dziecka – mówi poseł PSL Krystian Jarubas.
Wniosek o „kosiniakowe” rodzice mogą składać w swojej gminie oraz przez internet od 2 stycznia 2016 roku (1 stycznia jest dniem wolnym od pracy).

Co zrobić by dostać kosiniakowe?

Aby otrzymać tysiąc złotych miesięcznie (kwota nie jest opodatkowana) rodzic będzie musiał złożyć w gminie odpowiedni wniosek. Najlepiej skontaktować się z urzędem gminy lub miasta i poprosić o kwestionariusz. Będzie też możliwość wysłania wniosku o świadczenie rodzicielskie przez internet.
Każda uprawniona matka będzie objęta wsparciem od dnia narodzenia dziecka, jeżeli złoży wniosek w ciągu trzech miesięcy od tej daty. Jeżeli zrobi to później, świadczenie będzie przysługiwać od chwili złożenia wniosku.
Jeżeli rodzina przyjmie dziecko na wychowanie, to świadczenie będzie przysługiwało do ukończenia przez nie 7 lat, a w przypadku, gdy dziecko będzie miało odroczony obowiązek szkolny – nawet do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Nowego typu wsparcia nie otrzymają osoby, którym przysługuje zasiłek macierzyński bądź korzystają z podobnego typu świadczeń (z tytułu urodzenia dziecka) w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy (np. funkcjonariusze służb mundurowych). Wykluczona jest możliwość pobierania przez rodziców w tym samym czasie na to samo dziecko zarówno nowego świadczenia rodzicielskiego jak i zasiłku macierzyńskiego.

Marcin Zieliński


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Nieznana historia największego protestu przeciwko komunistom w Płocku

    Niewiele osób pamięta dziś, że Płock stał się areną jednego z największych sprzeciwów wobec komunistycznego terroru i represji powojennych. Był …

  • Czas Witosa

    To były upalne sierpniowe dni 1920 roku. W powietrzu czuć było atmosferę strachu i przeświadczenia co do zbliżającego się wkrótce …

  • Rządzący zdradzili polską wieś

    Dzięki twardym negocjacjom rządu z udziałem PSL, Polska uzyskała największy budżet na lata 2014-2020 spośród wszystkich państw członkowskich UE. Prawie …